Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > Šlechtová ocenila proměnu Národního ...

Šlechtová ocenila proměnu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem

03.10.2017: Ministryně Karla Šlechtová dnes navštívila Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Prohlédla si projekt, který byl podpořen dotací z Integrovaného operačního programu (předchůdce dnešního Integrovaného regionálního operačního programu), který má v gesci Ministerstvo pro místní rozvoj, ve výši přes 250 milionů korun. Cílem projektu bylo obnovení 17 objektů a tří menších celků venkovních ploch v samotném jádru areálu.
„Byla jsem velice překvapena, kolik se toho tady díky evropským dotacím podařilo zrealizovat. Nejen části zámku, ale i stáje a expozice pro návštěvníky. Obnovený areál hřebčína v Kladrubech nad Labem láká malé i velké návštěvníky a je stále oblíbenějším cílem výletníků, turistických zájezdů a odborníků nejen z ČR, ale z celého světa,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Ministryně Šlechtová se nejprve sešla s vedením Národního hřebčína a poté si v doprovodu ředitele Jiřího Machka prohlédla stáje a expozice v kočárovně a postrojovně po rekonstrukci. Obnovený areál, na který získal Národní hřebčín dotaci z Integrovaného operačního programu ve výši více než 250 milionů korun, jen loni přivítal desítky tisíc návštěvníků. Cílem projektu byla obnova 17 objektů (zámek, kostel, kaple, porodna s ošetřovnou, stáj plemenných hřebců, krytá jízdárna, kočárovna, hlavní stáj, nízké stáje, hájovna, stáje hřebečků a klisniček, stáje Josefov, chlapecká ubytovna, historická vodárna) a tří menších celků venkovních.

„Projekt byl podpořen dotací Integrovaného operačního programu a dá se říci, že šlo o jakýsi restart pro Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, protože po otevření nových expozic se ztrojnásobil počet jeho návštěvníků, a to jak v roce 2016, tak letos. Stoupající zájem o tuto národní kulturní památku, která je od roku 2007 na indikativním seznamu světového dědictví UNESCO, nás těší,“ řekl při té příležitosti ředitel Národního hřebčína Jiří Machek.

         
         

Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz