Půjčky na kotlíky - o peníze na předfinancování výměny kotlů musejí žádat obce

07. 05. 2019 | ČR

Dotační program má za cíl významně snížit znečištění ovzduší z lokálních topenišť v obcích Pro současnou třetí vlnu kotlíkových dotací nabídlo Ministerstvo životního prostředí domácnostem Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje možnost předfinancovat pořízení nového kotle formou bezúročné půjčky. Zájemce tak dostane peníze předem a splatí je až po výměně kotle a získání dotace. Půjčky však budou pro občany zprostředkovávat obce a města.

Celý článek

Ministerstvo za tímto účelem vypsalo speciální výzvu v rámci národního programu Životní prostředí, z níž mohou obce v uvedených krajích čerpat finance na poskytnutí půjček a následně po vrácení od občanů je mohou využít na realizaci vlastních projektů směřujících ke snižování emisí do ovzduší, úsporám energie v místě spotřeby nebo adaptaci na změnu klimatu. Případně je možné tyto peníze využít na dofinancování dotačního projektu podporovaného z operačního programu Životní prostředí.

V rámci výzvy jsou vyčleněny i prostředky na zaplacení služeb specialistů, kteří budou majitelům rodinných domů pomáhat s návrhem a posouzením vhodného řešení výměny starého kotle a zajistí součinnost a asistenci při vlastní výměně kotle a při vyřizování žádostí o dotaci.

Výhody i rizika

Finance obcím v rámci uvedené výzvy poskytuje Státní fond životního prostředí s podmínkou, že musí být využity výhradně na předfinancování výměn  nevyhovujících kotlů formou bezúročné návratné finanční pomoci majitelům rodinných domů a na zajištění služeb specialisty na výměnu kotlů. Koneční příjemci

začnou půjčené peníze splácet obci bezprostředně poté, co dostanou dotaci na nový kotel. První splátka je rovna výši získané dotace, a pokud touto částkou nebude pokryta půjčka celá, bude zbytek hrazen v pravidelných měsíčních splátkách, které nesmějí překročit 2 000 Kč. Maximální doba splácení půjčky je 10 let. Půjčka je po celou dobu splácení bezúročná s RPSN ve výši 0 % a nesplacenou částku může konečný příjemce uhradit kdykoliv předčasně bez jakékoliv sankce. Teprve poté, když obec získá peníze z půjček zpět od občanů, může je použít na financování vlastních projektů k výše uvedeným účelům.

Systém je pro obce poměrně výhodný, protože jim většina peněz určených na půjčky občanům nakonec zůstane. Negativem je ovšem zvýšená administrativa spojená s vyřizováním půjček pro jednotlivé občany a riziko, že někteří občané všechny peníze nesplatí, a bude tedy nutné je od nich vymáhat soudně.

Nutno vědět kolik

Žádosti o dotaci mohou obce podávat do 29. listopadu na Státní fond životního prostředí. Předtím si však musí zjistit, kolik občanů bude mít o půjčku zájem a který typ nového kotle zvolí. Podle toho si spočítají celkovou částku, o niž budou žádat. V případě, že se v průběhu čerpání dotace objeví zájemců více, může fond  celkovou dotaci pro jednotlivou obec zvýšit až o 20 %.

Zdroj článku: https://media.monitora.cz/pdf-preview/1514/61926441-ddf050bbba148277f4c6/

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

AKCE v krajích: "SPRAVEDLIVÁ TRANSFORMACE a PROJEKTY"

12. 05. 2023 | ČR

Pozvánka na akce - praktická školení k OPST pořádané v Karlovarském a Ústeckém kraji ve dnech 22.-30. května 2023.

WORKSHOPY "SPRAVEDLIVÁ TRANSFORMACE A PROJEKTY"

06. 04. 2023 | ČR

Ve dnech 24.4.-27.4.2023 pořádáme workshopy v Karlových Varech a Ústí nad Labem.

KONFERENCE BUDOUCNOST ÚSTECKÉHO KRAJE

13. 03. 2023 | ČR

Ve dnech 11.-12. dubna 2023 se bude konat odborná konference "Budoucnost Ústeckého kraje - strategické zdroje a suroviny regionu".

Výzva: Demolice v sociálně vyloučených lokalitách pro rok 2023

15. 02. 2023 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vyhlásilo výzvu na dotace programu Podpora revitalizace území, podprogram Demolice v sociálně vyloučených lokalitách. Výzva č. 1 je přímo určena pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.