Program RE:START pomůže VŠB-TUO připravit studenty na současný trh práce

02. 08. 2019 | ČR

Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava obdrží dotaci ve výši až 136 miliónů korun z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci výzvy určené pro vysoké školy ve strukturálně postižených krajích (program RE:START) na realizaci projektů Technika pro budoucnost 2.0 a Infrastrukturní zajištění studijního programu Průmyslový design.

Celý článek

Projekt Technika pro budoucnost 2.0 vychází z definovaných potřeb Strategického rámce hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského kraje. Hlavním problémem je nedostatek zaměstnanců dobře připravených k uspokojení poptávky na současném i budoucím trhu práce. Tento nedostatek má vliv na strukturu a zaměření firem a podniků v Moravskoslezském kraji a má negativní dopad na jeho hospodářský rozvoj.

„Protože VŠB-TUO je jediná technická univerzita v kraji, která připravuje kvalifikované vysokoškolsky vzdělané pracovníky, má velký potenciál k řešení tohoto problému. Jejím úkolem je pomoci kraji zejména tím, že vytvoří studentům moderní studijní programy s vysokou přidanou hodnotou a perspektivou a připraví jim podmínky pro studium, které zvýší jejich zájem ke studiu a následně šanci jejich úspěšného absolvování. Školu pak budou opouštět absolventi v takovém počtu a kvalitě, že budou schopni uspokojit poptávku na současném i budoucím trhu práce,“ uvedla Zuzana Nováková, projektová manažerka VŠB-TU Ostrava.

Projekt Technika pro budoucnost 2.0 řeší zvýšení kvality a profilace vzdělávacích aktivit, zavádí nové formy výukových metod, posiluje internacionalizaci univerzity a vazby mezi univerzitou a jejími absolventy. Zavádí metody pro zvýšení účasti studentů se specifickými potřebami a strategii práce se studenty středních škol s cílem zvýšit jejich zájem o studium na vysoké škole. Dále zvyšuje kapacity řídících pracovníků VŠ a zvyšuje kvalitu strategického řízení VŠ. V rámci projektu budou rovněž vytvořeny tři nové studijní programy (Environmentální technologie, Průmyslový design, BIM inženýring) a dále bude upraven obsah dvou stávajících studijních programů (Bezpečnostní inženýrství, Technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu).

Dílčím cílem investičního projektu je pořídit a zprovoznit přístrojové vybavení nezbytné především pro realizaci nového čtyřletého bakalářského studijního programu Průmyslový design. Univerzita bude disponovat nově pořízeným a zprovozněným vybavením, které bude využíváno především v rámci aktivit projektu Technika pro budoucnost 2.0 pro vzdělávání nejen ve studijním programu Průmyslový design. Akreditaci tohoto programu, který spojuje výtvarný talent i nadání pro techniku, nyní připravuje VŠB-TUO ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci (UPOL). Otevření programu je naplánováno na příští rok.

„První dva roky budou studenti rozvíjet převážně umělecký talent na UPOL v předmětech zaměřených na výtvarnou přípravu klasickou, což znamená kreslení a modelování, ale i přípravu digitální, která obnáší digitální skicování nebo základní technologie 3D tisku,“ vysvětlil garant připravovaného studijního programu Radim Halama s tím, že od pátého semestru se výuka přesune na VŠB-TUO a bude zaměřena praktičtěji. Například na prototypovou výrobu (3D tisk plastů, kovů a kompozitů, obrábění, povrchové úpravy) a další moderní technologie.

Žádost o akreditaci bude podávat Fakulta strojní VŠB-TUO, ale na výuce se budou podílet zejména také Fakulta materiálově-technologická a Fakulta stavební VŠB-TUO. Podle doc. Halamy se absolventi nového studijního programu mohou uplatnit např. jako průmysloví či produktoví designéři, 3D grafici, 3D modeláři, specialisté 3D tisku, designéři pro automotive, designéři leteckých modelů, sportovního nářadí (specializace Produktový design a Materiály a technologie pro design), a v případě specializace Interiéry jako designéři v kuchyňských a koupelnových studiích, architektonických kancelářích, apod.

„Díky poskytnuté dotaci bude možné pořídit špičkové vybavení zejména v oblasti prototypové výroby, které zaručí studentům kvalitní zázemí s dostupností nejnovějších technologií,“ doplnil závěrem Radim Halama. Studenti dostanou možnost pracovat s moderními technologiemi používanými v praxi, jejichž zvládnutí zvýší uplatnitelnost na trhu práce.

Mohlo by vás zajímat

Všechny aktuality

Výzva: Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách pro rok 2024

03. 04. 2024 | ČR

V návaznosti na Strategii RE:START vyhlásilo MMR ČR výzvu na dotace programu Podpora revitalizace území, podprogram Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách, specifický dotační titul pro území ÚK, MSK a KVK.

Výzva z Modernizačního fondu - Fotovoltaické elektrárny

27. 02. 2024 | ČR

Od 1. března 2024 se přijímají žádosti do Výzvy RES+ č.1/2024 - Fotovoltaické elektrárny 10 kW - 5 MW s vlastní spotřebou a přednostně budou podpořeny projekty realizované v "uhelných krajích".

Přínosy TSI projektu na implementaci Spravedlivé transformace

22. 02. 2024 | ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), oddělení RE:START na podzim roku 2021 úspěšně podalo žádost na projekt technické asistence, financovaný Evropskou unií v rámci unijního nástroje Technical Support Instrument (TSI).

Nově vyhlášené výzvy k technické pomoci z JTP

06. 02. 2024 | ČR

Informujeme o vyhlášených výzvách k technické pomoci, která bude probíhat pod Platformou spravedlivé transformace.

Region je jako operační systém. Když se zasekne,
potřebuje Restart.

Jedině tak lze znovu a lépe nastavit všechny důležité funkce a služby.