Přes 150 tisíc projektů pro lepší Česko

Přes 150 tisíc projektů pro lepší Česko

20.9.2022

Prázdniny jsou sice již minulostí, ale i blížící se babí léto či podzimní víkendy jsou jako stvořené pro výlety po Česku. Pokud se i vy chystáte vyrazit objevovat krásy našich regionů, případně se chcete vrátit na místa, která jste dlouho nenavštívili, možná budete překvapeni změnami, které vás tam čekají. Z evropských fondů bylo v uplynulých letech podpořeno přes 150 tisíc projektů, díky kterým jsou naše města a obce krásnější a lépe se v nich žije.

Pokrok na mnoha místech zaznamenáte prakticky ihned poté, co váš vlak či autobus zastaví v cílové destinaci. Například ostravské nádraží Svinov bylo díky bezmála 274 milionové dotaci z evropských fondů napojeno na Svinovské mosty a Bíloveckou ulici, zároveň byl rekonstruován i tamní dopravní terminál pro veřejnou dopravu. Cestování přes tento významný dopravní uzel je bezpečnější, komfortnější a bezbariérové, pohodlněji také přestoupíte na ostravskou MHD.   

Evropské dotace ve výši 42,5 mil. korun přispěly také třeba k většímu pohodlí pasažérů autobusových linek mířících do jihomoravského Blanska. Moderní dopravní terminál, který nahradil zchátralé autobusové nádraží, disponuje 16 odjezdovými stanovišti, komfortní prosklenou čekárnou pro cestující, úschovnou zavazadel a stojany na kola. Je plně bezbariérový a osazen moderními technologiemi, jež umožňují lepší orientaci cestujících, a to i nevidomých.  Podobnými příklady bychom mohli posloužit třeba i v Třebíči, Plzni, Českém Krumlově, Karlových Varech a dalších místech. Pokračovat bychom mohli dlouho.

Za architekturou železničních stanic a autobusových nádraží samozřejmě cestují jen ti největší dopravní fandové, cílem většiny z nás jsou přírodní krásy či historické památky. O tom, že bylo za pomoci evropských prostředků opraveno přes 500 stovek zámků, hradů, kostelů a dalších pamětihodností, jsme již nedávno informovali. Stejně tak ale přibývá historických objektů, které získávají zcela nové využití.

Zavedou-li vás například vaše toulky do Olomouce, rozhodně nezapomeňte navštívit Pevnost poznání. Tato budova sloužila v dobách Marie Terezie jako dělostřelecký sklad. Dnes se v ní díky rekonstrukci, která proběhla v letech 2011-2015, nachází první interaktivní muzeum vědy na střední Moravě. I díky bezmála 122 milionové dotaci z fondů EU zde vyrostly čtyři nové expozice, které přibližují návštěvníkům všech věkových kategorií vědu a výzkum populární a zajímavou formou. Lidé si zde mohou osahat jednotlivé exponáty, navštívit digitální planetárium a seznámit se s pestrou historií Olomouce. Opravují se také knihovny nebo muzea a revitalizováno bylo také přes 149 hektarů brownfieldů, areálů starých továren, které našly nové využití jako společenská centra (třeba v Děčíně) nebo podnikatelské inkubátory (např. v Kunovicích ve Zlínském kraji).  

S četnými příklady pomoci z Evropské unie se setkáte i během pouhých procházek po našich krajích. Díky této finanční podpoře bylo v minulých letech revitalizováno více než 1000 hektarů parků a náměstí – to je plocha více než tisíce pražských Staroměstských náměstí! Přínosy podpořených projektů z evropských fondů jsou vidět všude kolem nás a využíváme jich v běžném životě, aniž si to uvědomujeme. Avšak důležité je, že tato podpora neustane ani v příštích měsících a letech.   

Pokud vás zajímá, co konkrétně bylo podpořeno ve vašem okolí, podívejte se na Mapu projektů. Případně pokud chcete získat přehled o tom, na jakou podporu může dosáhnout vaše město, obec nebo vaše firma sledujte naše stránky www.dotaceEU.cz, kde najdete ucelené informace.