Pracujeme na digitalizaci turismu

Pracujeme na digitalizaci turismu

24.11.2022

Podnikatelé v cestovním ruchu i samotní turisté ocení novinku, kterou Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s agenturou CzechTourism chystá díky financím z Národního plánu obnovy. Projekt eTurista sníží administrativní zátěž provozovatelům ubytování.

Poskytovatelé ubytovacích služeb mají v současné době hned několik oznamovacích povinností. Údaje o ubytovaných hostech musí poslat zvlášť cizinecké policii, Českému statistickému úřadu i finanční správě. V relativně dohledné době by ale měl stačit jednoduchý formulář, který se automaticky rozešle všem potřebným institucím. Nejen to nabídne systém eTurista, s jehož zprovozněním MMR počítá do konce roku 2025. 

Snížení administrativní zátěže je ale jen jedním z benefitů, který si tvůrci od systému slibují. Sdílená data zpřesní statistické údaje. Dnes Český statistický úřad sleduje, z kterých zemí k nám turisté přijíždí, ne už ale, z kterých regionů. „Z čísel statistického úřadu se nedozvím, jestli k nám Němci jezdí z Mnichova, Hamburku nebo Berlína, přitom ta data existují,“ vysvětluje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, podle kterého přesnější statistiky přispějí i k lepšímu zacílení marketingu, podle kterého přesnější statistiky přispějí k lepšímu zacílení marketingu. Výhodou eTuristy navíc bude, že k dispozici budou vždy aktuální data. Systém tak prozradí, kolik turistů a kde se v danou chvíli nachází.

Díky eTuristovi se zlepší i výběr místních poplatků za pobyt. Téměř 80 % obcí poplatky vůbec nevybírá. Obce od jejich zavedení zatím zrazuje právě přílišná administrativní zátěž s výběrem spojená. Inkasované peníze přitom můžou představovat zajímavý příjem do obecního rozpočtu, který lze investovat do rozvoje infrastruktury a kvality nabízených služeb. Zároveň výší poplatku si obce můžou regulovat intenzitu cestovního ruchu. Příliš vytížená místa zvolí vyšší místní poplatek. 

Statistiky ukazují pomalý návrat k normálu před pandemií

Data Českého statistického úřadu říkají, že do českých hromadných ubytovacích zařízení v roce 2021 zavítalo 11,4 milionu turistů. Proti roku 2020 byly příjezdy rezidentů a nerezidentů o 5 % vyšší.

V porovnání s předcovidovým rokem 2019 byl však tento objem celkových příjezdů o 48 % nižší a celkový počet přenocování o 44 % nižší. U příjezdů rezidentů došlo v roce 2021 proti roku 2019 ke snížení o „pouhých" 21 %, ale u zahraniční návštěvnosti o celých 76 %.

V prvním čtvrtletí 2022 se v hromadných ubytovacích zařízeních ubytovalo 2,8 milionu hostů, z toho byla necelá třetina ze zahraničí. Ve druhém čtvrtletí 2022 se to pak bylo 5 milionů hostů, z toho 1,9 milionu zahraničních.

Po omezení se tak ubytovací služby pomalu vrací k normálu, výkony ubytovacích zařízení v letošním 2. čtvrtletí ale ještě nedosáhly objemů před pandemií. Návštěvnost domácích hostů již předpandemické výsledky překonala, stále ale chybí zahraniční hosté, kterých se ubytovalo jen 65 % v porovnání s rokem 2019.