Pomáháme minimalizovat dopady ničivého požáru Českého Švýcarska na cestovní ruch

Pomáháme minimalizovat dopady ničivého požáru Českého Švýcarska na cestovní ruch

21.11.2022

Národní park České Švýcarsko se postupně vzpamatovává z ničivého lesního požáru, který propukl v sobotu 23. července nedaleko Hřenska. Zdevastoval přes tisíc hektarů lesních ploch a několik domů. Obyvatelé se museli evakuovat. Při hašení, které trvalo téměř tři týdny, se vystřídalo zhruba 6 000 hasičů a 400 kusů techniky.

Po uhašení lesního požáru, nejrozsáhlejšího v novodobých dějinách České republiky, se na místo vypravil také místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, aby s místními probral, jaká by byla nejúčinnější forma pomoci. Sešel se se starostou Hřenska Zdeňkem Pánkem, zástupci hasičských jednotek, které se na hašení podílely, a to včetně dobrovolných hasičů, i s místními podnikateli.

Hned z počátku jsem říkal, že v tom podnikatele nemůžeme nechat. Sám jsem se byl na místě zkázy přesvědčit, jak to tam vypadá a jak je příroda i infrastruktura zničená. Nyní plním svůj závazek. Ministerstvo pro místní rozvoj finančně podporuje ubytovací vouchery, které vydává Ústecký kraj. Máme na to zhruba 5 milionů,“ představil ministr Ivan Bartoš společný produkt, který vzešel z jednání pracovní skupiny.

Pro podnikatele v cestovním ruchu Ministerstvo pro místní rozvoj také připravuje nové podpůrné programy, které jsou primárně určeny k podpoře veřejné struktury a marketingu v ČR. Těch budou moci využít i žadatelé ze zasaženého území. Ještě v letošním roce bude vyhlášena výzva, která jim může pomoci s marketingovými aktivitami. Pomáhá také agentura CzechTourism, která spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj. Do zasažených území láká turisty a pomáhá s propagací.