Kdy začne platit nový stavební zákon?
Zákon začne platit v příštím roce, ale účinnosti bude nabývat postupně do poloviny roku 2023. Všichni tedy budou mít dost času se na změny připravit a naučit se s novým zákonem pracovat.
Proč mám věřit tomu, že nový stavební skutečně urychlí povolování staveb?
Zákon obsahuje řadu principů, aby stavebník skutečně do roka věděl, zda může stavět či nikoliv. Zavádí například fikci souhlasu a opatření proti nečinnosti úřadu, které zaručí, že úředníci budou dodržovat lhůty. Důležitý je také princip apelace, který konečně zastaví ping – pong mezi stavebními úřady, kdy nadřízený orgán někdy i opakovaně vrací věc k první instanci bez toho, aby ve věci rozhodl. Zrychlí se soudní přezkum – například soud bude mít povinnost projednat všechny body žaloby, a když to bude možné, bude i ve věci rozhodovat. Ale především zákon zavádí jen jedno řízení u jednoho stavebního úřadu, který si sám dokáže opatřit většinu razítek od dotčených orgánů, což dnes musel dělat sám investor.
Proti zákonu se postavila Hospodářská komora a další podnikatelské svazy. Proč? Vždyť MMR novináři vyčítali, že zákon napsala pro developery právě Hospodářská komora…
MMR s Hospodářskou komorou na přípravě zákona spolupracovalo a bylo to tak správně. Ministerstvo tím získalo pohled podnikatelského sektoru, který úřednici logicky nemají. Připomínková místa pak tomuto návrhu nastavila zrcadlo a k samotnému stavebnímu zákonu poslala přes pět tisíc připomínek. Pak už bylo na ministerstvu, aby je vypořádalo a našlo kompromis mezi soukromými a veřejnými zájmy, které stát musí hájit. I nadále pro zachování kontinuity ale ministerstvo spolupracovalo s respektovanými právníky, kteří se na původním návrhu podíleli. Mrzí nás postoj komory, ale muselo být přece jasné, že stavební zákon tu bude pro všechny a i další strany budou tvrdě hájit své zájmy. Výsledkem je kompromis, který nám umožní stavět rychleji a zbaví nás té příšerné byrokracie. Na druhou stranu ochrání přírodu i památky a další statky, což podnikatelský sektor i veřejnost v budoucnu jistě ocení.
Těžko se něco staví, když není stavební zákon, není bytová koncepce sociálního bydlení, prostě chybí rozumná legislativa. Divíte se, že se u nás tak dlouho všechno prodlužuje a lidé nemají kde bydlet?
Nedivíme. Vždyť povolit bytový dům v Praze už trvá déle než pět let. To je důvod, proč konečně tato vláda sebrala odvahu a místo další novely stavebního zákona udělala radikální řez. My si uvědomujeme, že z důvodů přebujelé byrokracie se nestaví domy ani byty. V mnoha městech sílí krize dostupného bydlení. A ceny nerostou pouze u novostaveb, ale také u bytů starších a hlavně u nájmů. Bydlení je základní potřebou pro každého z nás! Nový stavební zákon proto zajistí, aby stavebník do roka věděl, zda může stavět či nikoliv. U rodinných domů, když bude vše v pořádku, počítáme s lhůtou 30 dní.
Proč jste si vzpomněli až teď? Tolik let od revoluce a my žijeme v bytech, které postavili ještě komunisté….
Ano, počet stavebních povolení opravdu dlouhodobě klesá, jsme na tom hůř než před 15 lety. Hodnota všech vydaných stavebních povolení byla v roce 2018 na 57 procentech hodnoty z roku 2005. V Praze dokonce na 32 procentech! To jsou nelichotivá čísla a musíme to změnit co nejdříve. Nový stavební zákon vyřeší složitost a zdlouhavost povolovacího procesu a konečně zase začneme stavět. A proč to tak dlouho trvalo? Stavební zákon doznal od roku 2006 26 novel, a situace se neustále zhoršovala. Ve stavebním právu se potkává spousta zájmů a často protikladných, proto není vůbec jednoduché přijít s revoluční změnou. My už jsme to ale udělat museli. Současná legislativa již ohrožuje konkurenceschopnost země. Vždyť příprava nové dálnice u nás trvá déle než 13 let a nesrozumitelné a nejisté právní prostředí hrne potenciální investory do náruče sousedů jako je Polsko nebo Maďarsko.
Nezapomněli jste při tom budování dálnic, silnic a nových bytů, na přírodu a hlavně na lidi, co v okolí jakékoli stavby budou muset žít?
Určitě se nemusíte bát, na ochranu přírody a veřejného zájmu jsme nezapomněli. Nikdo nebude na svých právech zkrácen! Dotčené orgány chránící veřejný zájem budou nadále hájit zájmy dle svých resortních zákonů a jejich začlenění do stavebních úřadů rozhodně neznamená, že přijdou o svůj vliv. Vůbec ne, jen budou v těsnějším kontaktu s kolegy, kteří hájí zase jiný veřejný zájem. A každý bude mít právo se odvolat, ale v celém procesu jen jednou, ne několikrát státe s tou stejnou námitkou.
Během 14ti dní jsem měl vyřízené veškeré podklady a vyjádření pro jednoduchou stavbu. Dalšího 3/4roku ležely na úřadě, načež jsem dvakrát musel dodávat plnou moc, protože propadla. Nemyslíte, že je to ostuda?
Ano, máte pravdu. Získat veškerá razítka není jednoduché, někdy jich musí stavebník dodat i více než 40! Nový stavební zákon zrychlí povolování, zjednoduší administrativu a hlavně pomůže s vymahatelností lhůt. Není přece možné, aby se občan nemohl s daňovým přiznáním zpozdit o pár dní, a stát beztrestně nekonal.
ANO je ve vládě sedmý rok. Doufám, že je to dostatečná doba nato, aby se konečně přestala vymlouvat na minulé vlády a konečně přijímala smysluplná opatření, která nás z toho 157. místa v žebříčku Světové banky dostanou. Víte, zmíněných 7 let vládního šlendriánu vládní důvěře moc nepřidává.
Právě nový stavební zákon nás ze 157. místa dostane. Jinak bychom ho nemuseli dělat. Pro začátek máme ambici být v první padesátce. Polákům se podařilo díky novému stavebnímu zákonu také poskočit o desítky míst.
Proč nevezmete stavební zákon z Rakouska, nebo z Bavor a nepřeložíte ho do češtiny? Nebyly by zapotřebí konzultace s právníky, developery atp…
To by nebyla šťastná volba. Přeci jen každá země má svá specifika, ať už jde o správní členění, ale i mentalitu a historii, a nejde na ní na 100% použít zákon z jiné země.
Od r. 1990 stavebnictví silně upadlo. Chybí kvalifikované síly (zedníci, klempíři, tesaři atd.). Místo nich se využívají Ukrajinci, Rumuni a Bulhaři. Chybí kvalitní metodika, koncepce a plánování výstavby. Vítězí nejlevnější nabídky a podle toho to také vypadá. Kvalita - nekvalita a naši lidé za almužnu dělat nebudou. Kde jsou ty časy, kdy stavebnictví mělo úroveň. Vrátí se to?
Ano, neumíme do stavebnictví přilákat naše lidi a zahraniční dělníky skutečně potřebujeme. Moderní stavební zákon, který usnadní život stavebníkům, jsme ale napsali. Kvalitní metodika přijde právě s novým stavebním zákonem.
Takové zákony jako máme my, nejsou ani v Mongolsku. Proč s tím něco neděláte?
Mongolsko je 26. na světě v žebříčku Světové banky mapující povolování staveb. My jsme jedni z nejhorších, a to na 157. místě. Právě proto jsme připravili nový stavební zákon, abychom vámi zmiňované Mongolsko dohnali.