Startuje soutěž Vodafone AR Challenge. Umožní studentům, aby prostřednictvím moderních technologií vytvářeli města budoucnosti

13.5.2021

Telemedicína, klimaticky neutrální město nebo digitalizace vzdělávání. Témata, se kterými si často lámou hlavy erudovaní odborníci, jsou nyní díky soutěži Vodafone AR Challenge výzvou i pro středoškoláky z Karlových Varů, Jeseníku a Ústí nad Labem. Zadání pro studenty je jasné – vymyslet inovativní způsob využití rozšířené reality (speciálních brýlí) a 5G sítě tak, aby se v jejich městech lépe žilo. Vítězný tým vyhlásí pořadatelé v srpnu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Členové týmu získají možnost se aktivně podílet na realizaci svého soutěžního projektu a spolupracovat s odborníky na 3D modelování, vývoj mobilních aplikací, technologie 5G, marketing a další.

Startuje soutěž Vodafone AR Challenge. Umožní studentům, aby prostřednictvím moderních technologií v
Soutěž Vodafone AR Challenge se týká primárně takzvané rozšířené reality (AR – augmented reality) a smíšené reality (MR – mixed reality), kdy aplikace prostřednictvím speciálních brýlí doplňuje grafické objekty, animace nebo texty do skutečného světa kolem nás. Jako prostředek pro přenos dat, to znamená potřebných informací v reálném čase, pak poslouží nerychlejší síť 5G. Tou už Vodafone pokrývá více než třetinu české populace.
 
„Chceme, aby se studenti zaměřili na nejrůznější situace ve svém městě, které by použití moderních technologií mohlo zjednodušit, zkrátit nebo zefektivnit. Mohou si vybrat jedno ze tří nabízených témat – zdravotnictví, ochrana životního prostředí nebo vzdělávání – a zamyslet se, jak v něm využít chytré brýle pro rozšířenou a smíšenou realitu a 5G telefon,“ vysvětluje Aleš Bernášek, který se ve Vodafonu věnuje strategii a inovacím, aktuálně s důrazem na 5G. Jak takové brýle pro rozšířenou realitu vypadají, ukazují přiložené fotografie.
 
Do užšího výběru postoupí vždy nejlepší soutěžní projekt z každého města a o celkovém vítězi rozhodne hlasování návštěvníků filmového festivalu v Karlových Varech a zaměstnanců Vodafonu. Na základě vítězného návrhu vznikne aplikace, na jejímž vývoji se budou společně s odborníky podílet i její mladí autoři. „Chceme studentům ukázat nejen možnosti chytrých technologií, ale také to, že oni sami mohou měnit věci k lepšímu. Dáváme jim možnost reálně zlepšit život v jejich městě a ještě se u toho mnoho naučit,“ dodává Aleš Bernášek.
 
Studentům poradí mentoři z oblasti technologií i financí
 
Soutěž je určena pro studenty středních škol ve věku od 15 let do 20 let z Karlových Varů, Jeseníku a Ústí nad Labem. Jsou to města, která v rámci projektu 5G pro 5 měst přednostně testují 5G technologie a jejich aplikace ve spolupráci s Vodafonem.  Do soutěže se mohou přihlásit soutěžní týmy složené nejméně ze dvou studentů dané střední školy, které nejpozději 21. května vyplní jednoduchý online registrační formulář. Účastníkům budou po celou dobu k dispozici mentoři, kteří jim budou poskytovat odbornou a konzultační podporu v oblastech jako jsou inovace, technologie, smart city, marketing nebo finance.
 
Velká příležitost čeká přitom na všechny finalisty. Vítězný tým získá navíc k výhře i účast v akceleračním programu Laboratoř Nadace Vodafone. Dva soutěžní týmy, které se společně s vítězným projektem probojovaly do užšího výběru, získají „divokou kartu“ do finálového tréninku a prezentace Laboratoře Nadace Vodafone a tedy šanci dostat se do akceleračního programu Laboratoře spolu s vítězným týmem. Jde o program, který start-upům a neziskovým organizacím pomáhá nastartovat nebo rozvíjet společenské inovace s využitím informačních a komunikačních technologií. Studentské týmy tak dostanou možnost získat další peníze i odborné know-how potřebné pro realizaci svých návrhů. Ani zbytek studentských inovátorů ale neodejde s prázdnou -  získá možnost exkurze či stáže ve společnosti Vodafone a drobné ceny od partnerů.
 
Soutěž, kterou pořádá společnost Vodafone, probíhá v rámci projektu 5G pro 5 měst a podporují ji Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj. Kromě zapojených měst soutěž probíhá také ve spolupráci s Karlovarským, Ústeckým a Olomouckým krajem, které jsou zřizovateli středních škol. Podrobné podmínky soutěže najdete ZDE.

O společnosti Vodafone
Vodafone je telekomunikačním lídrem v Evropě a Africe. Naším cílem je „spojovat pro lepší budoucnost“ a naše odborné znalosti a rozsah působení nám dávají jedinečnou příležitost dosáhnout pozitivní změny pro společnost. Naše sítě udržují rodiny, přátele, firmy i vlády ve spojení a hrajeme zásadní roli při udržování chodu ekonomik a kritických odvětví, jako je vzdělávání a zdravotní péče. Vodafone je největším operátorem mobilních a pevných sítí v Evropě, je největším světovým poskytovatelem připojení k internetu věcí (IoT) a naše technologická platforma M-Pesa v Africe umožňuje více než 45 milionům lidí těžit z přístupu k mobilním platbám a finančním službám. Mobilní a pevné sítě provozujeme v 21 zemích a ve 48 dalších spolupracujeme v oblasti mobilních sítí s partnery. K 31. prosinci 2020 jsme měli více než 300 milionů mobilních zákazníků, více než 27 milionů zákazníků s pevným připojením a více než 22 milionů televizních zákazníků.
V České republice poskytuje Vodafone služby více než 4,5 milionu zákazníků – zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby, dalších přibližně 700 tisíc na fixní služby, kde Vodafone posílil svou pozici po integraci společnosti UPC Česká republika. Podporujeme diverzitu a inkluzi prostřednictvím našich politik v oblasti mateřské a rodičovské dovolené, celosvětově s pomocí internetového připojení posilujeme postavení žen a obecně zlepšujeme přístup ke vzdělání a digitálním dovednostem. Respektujeme všechny jednotlivce bez ohledu na rasu, etnickou příslušnost, zdravotní postižení, věk, sexuální orientaci, genderovou identitu, kulturu nebo náboženství.
Vodafone rovněž dělá významné kroky ke snížení dopadu svého podnikání na planetu. Jde například o nákup 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů po celém světě i o opětovné použití, další prodej nebo recyklaci 100 % našeho nadbytečného síťového vybavení nejpozději od roku 2025. Firma také postupně snižuje emise skleníkových plynů z provozu i z dodavatelského řetězce. Díky těmto krokům chce Vodafone dosáhnout nejpozději v roce 2040 uhlíkové neutrality. Více informací na www.vodafone.cz.