Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > Karla Šlechtová vedla delegaci ČR na ...

Karla Šlechtová vedla delegaci ČR na Summitu Africká unie – Evropská unie

30.11.2017: Pátý summit mezi Evropskou unií a Africkou unií konaný 29.-30. listopadu v Abidjanu (Pobřeží slonoviny) se zaměřil na investice do mladé generace, udržitelnou budoucnost, ale i na otázky migrace. Českou delegaci vedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
„Klíčovým prvkem pro řešení migrace je intenzivnější soustředění se na její hlavní příčiny a zajištění dostatečné podpory pro země, které migranty hostí. Musíme se zasadit o to, aby se migranti nepokoušeli o nebezpečnou cestu do Evropy pro zlepšení svých životních podmínek a zůstávali v zemích původu,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a dodala: „Rozpočet české rozvojové spolupráce se každoročně zvyšuje. Ze šesti prioritních zemí jsou dvě v Africe Etiopie a Zambie. Navíc Česká republika přispívá k zlepšení podmínek v Africe díky své účasti ve Svěřeneckém fondu Evropské unie pro Afriku a také pomocí přímého zapojení se do projektů na místě.“ 
 
Ministryně Šlechtová se na mnoha bilaterálních schůzkách setkala se zástupci řady zemí, například s předsedy vlády Ugandy, Pobřeží slonoviny, Egypta, ministry zahraničí Nizozemska, Spojeného království či Keni a dalších. Setkala se i s generálním tajemníkem OSN. V rozhovorech vyzdvihla význam rozvoje obchodních vztahů, dále pak kladla důraz na oblast bezpečnosti. Potvrdila zájem ČR na rozvíjení vzájemných vztahů a dialogu Evropy a Afriky.
 
Africké státy prochází ze všech světadílů nejbouřlivějším demografickým vývojem a do roku 2050 se má jejich populace oproti dnešku zdvojnásobit na 2,4 miliardy. Vůdčím tématem summitu tak byla investice do mladé generace – obzvláště pak do souvisejících klíčových oblastí jako je zajištění kvalitního vzdělávání, pracovních míst a ekonomických příležitostí. Stranou však nezůstalo ani akcentování nutnosti zapojení všech vrstev společnosti do veřejných záležitostí. Všechny tyto změny mají být přínosem pro budování odolných společností a států a zprostředkovaně mají mít i dlouhodobý dopad na EU v oblasti bezpečnosti, řízení migrace i  rozšíření možnosti oboustranné ekonomické spolupráce.
 
Summitu se zúčastnilo 55 delegací afrických a 28 delegací evropských zemí, zástupci vrcholných orgánů Evropské unie a Africké unie i představitelé dalších mezinárodních organizací. Doprovodných akcí se zúčastnili i zástupci soukromých firem a neziskových organizací.
 
Česká republika v rámci svého právě probíhajícího předsednictví v Hospodářské a sociální radě OSN připravuje ve spolupráci s africkými partnery na únor příštího roku mezinárodní seminář, který se bude zabývat problematikou budování udržitelných a odolných společností a který tak naváže na summit EU – AU.

       
Kontakt pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz