Rozhovor: Novelu ocení drobní stavebníci

11.1.2018

Rozhovor s Pavlem Tesárkem, ředitelem iniciativy Svépomocí.cz.

1) Jaké podle Vás bude mít novela dopady na stavební rozvoj v regionech ČR?
 
Můj pohled je zaměřený převážně na stavebníky rodinných domů. Pro ně bude mít novela stavebního zákona jednoznačně pozitivní přínos. Jedním z těch nejvýznamnějších je odstranění limitu zastavěné plochy 150 m2, podle kterého se domy rozdělovaly. Dům do 150 m2 mohl být stavěn na základě ohlášení stavby, které se zpravidla vyřizuje rychleji než stavební povolení, a současně bylo možné se podílet na stavbě vlastníma rukama - svépomocí. Když jste se rozhodli pro bungalov se zastavěnou plochou 160 m2, měli jste smůlu a čekalo vás stavební povolení s požadavkem na realizaci domu stavební firmou. Odstranění limitu považuji za velmi rozumný krok. 

2) Vítáte novelu stavebního zákona, která přinese zjednodušení a zrychlení při povolávání staveb?

Novelu stavebního zákona jednoznačně vítám. Zrychlení přinese povolování všech rodinných domů na ohlášku (nebude vyžadováno stavební povolení). Zrychlení přinesou i dodatečné stavby jako například bazény či skleníky, které nebudou vyžadovat ohlášení stavby, ale pouze rozhodnutí o umístění ze strany stavebního úřadu.

3) Jaké další výhody novely podle vás ocení stavebníci?

K výše uvedeným je to již zmíněná možnost podílet se na stavbě vlastníma rukama - svépomocí i v případě domů s větší zastavěnou plochou.

4) Již pár let provozujete velmi úspěšný portál pro stavebníky i rekonstruktéry. Co Vás k tomu vedlo?

Portál Svépomocí.cz jsem založil v roce 2009. Několik měsíců předtím jsem se rozhodl postavit dům, a to i přesto, že jsem nikdy nedržel cihlu v ruce. Začal jsem se učit a získávat informace. Těch tehdy nebylo mnoho a hlavně mi chyběly informace od konkrétních lidí, kteří udělali stejné rozhodnutí, pustili se do stavby svépomocí a ideálně již měli stavbu hotovou. Chtěl jsem zjistit, jak postupovali, co se jim povedlo, co se nedařilo, co by dnes udělali jinak atd. Když jsem tyto informace neměl, rozhodl jsem se, že budu svůj stavební příběh sdílet s ostatními a dělit se o své zkušenosti, úspěchy i nezdary. Svými články a fotografiemi jsem tak mohl pomoci dalším stavebníkům a mnozí z nich se na oplátku rozhodli sdílet zkušenosti ze své stavby. Takto se nám postupně podařilo vybudovat portál, který každý měsíc navštíví 115 000 stavebníků a jejich počty stále rostou.

5) Je dnes těžké postavit dům? Narážíte často na složitost právního systému v ČR? S čím se na Vás lidé nejčastěji obrací?

Stavba domu je snadná, či komplikovaná podle toho, pro jaký dům se rozhodnete. Většina moderních stavebních materiálů, které svépomocní stavebníci nejčastěji používají, je velmi přesných, a například zdění je dnes už spíše takovou skládačkou. Hodně práce ušetříte výběrem kompaktního tvaru domu (obdélník nebo čtverec) bez výklenků, balkonů atp. Šetřit se rozhodně nevyplatí na projektové dokumentaci. S kvalitním projektem, který obsahuje hodně detailů, ušetříte spoustu času a práci provedete technologicky správně. Mezi nejčastější dotazy pak jednoznačně patří právě ty, které měl řešit již projekt. Stavebník ve své dokumentaci například nemá zakresleny některé detaily a ptá se, jak se řeší to či ono. Někdy odpovím sám, pokud s problematikou mám již praktickou zkušenost nebo jsme o ní točili nějaké video s návodem, jak postupovat. Jindy odkážu na specialisty, se kterými spolupracujeme v mnoha stavebních oborech.

©2024 Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, všechna práva vyhrazena