Jste zde: Úvodní strana > Regionální politika a cestovní ruch > Pohřebnictví > Informace a aktuality > V Říčanech u Prahy poprvé v ČR ověří ...

V Říčanech u Prahy poprvé v ČR ověří kvalifikaci hrobníků (1)

20.08.2009: Praha 22. září 2008 (MMR) – Ministerstvo pro místní rozvoj vloni zahájilo standardizaci služeb v cestovním ruchu, gastronomii a hotelnictví. Nyní zavádí standardy provozních služeb na veřejných pohřebištích.

Na říčanském městském hřbitově se v pondělí dne 29. září od 15:00 hod. pokusí získat osvědčení o odborné způsobilosti první hrobník v zemi, Jiří Svoboda z Ústí nad Labem. Novinka v podobě možnosti získání dokladu o dílčí kvalifikaci „hrobník“, která je na trhu práce cennější než osvědčení o absolvování kurzů Sdružení pohřebnictví, funguje v zemi od června 2008. Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo autorizaci pro ověřování této odborné kvalifikace pouze dvěma fyzickým osobám v ČR, hrobníkovi Davidu Stejskalovi z Říčan a předsedovi Spolku přátel žehu Janu Hrdličkovi z Brna.

Očekáváme, že o nové doklady hrobníků budou mít starostové velký zájem v souvislosti s jejich zákonnou povinností zajistit pro občany provoz veřejného pohřebiště v souladu se zákonem o pohřebnictví," řekl dnes MMR David Stejskal, kterému se jako prvnímu v zemi ozval zájemce o zkoušku pan Jiří Svoboda. Zájemce zaplatí za jeden certifikát kvalifikovaného hrobníka v průměru asi dva až tři tisíce korun, v ceně zkoušky jsou ochranné pomůcky i použití výkopového stroje a rypadla.

Kategorie:

Aktuality