Jste zde: Úvodní strana > Regionální politika a cestovní ruch > Pohřebnictví > Informace a aktuality > V České republice už působí 17 ...

V České republice už působí 17 kvalifikovaných hrobníků

10.12.2009: Během víkendu přibyli v ČR další dva kvalifikovaní hrobníci. Celodenní zkoušku pod dohledem autorizované osoby Ministerstva pro místní rozvoj, která ověřila jejich odborné předpoklady a praktické dovednosti k výkonu tohoto povolání, složili oba kandidáti v sobotu 21. 11. 2009 na veřejném pohřebišti ve Velkých Karlovicích.
Získání dílčí kvalifikace hrobník je prvním krokem k získání úplné kvalifikace správce pohřebiště. Tato úplná kvalifikace plně nahradí u nás chybějící tříletý učební obor provozování pohřebiště, ukončený výučním listem. Dalšími dílčími kvalifikacemi, které zájemci ještě musí získat ke zvýšení kvalifikace ve správě pohřebiště je hřbitovní zahradník, administrátor hřbitova a stavitel podzemních hrobek. Hodnotící standardy k těmto kvalifikacím připravuje ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se Sdružením pohřebnictví a Sektorovou radou služeb.
 
Samotná zkouška dílčí kvalifikace hrobník se skládá z teoretické a praktické části. Během zkoušky musí adept vysvětlit například způsob dezinfekce pracovního oděvu a pomůcek nebo rozdělit hrobová místa podle druhů. V praktické části pak kandidát předvede například výběr ochranných pomůcek pro otevření a výkop hrobu nebo otevření a uzavření urnového hrobu, včetně spárování a umytí.
 
„Neustálé zvyšování kvalifikace a ověřování odborné způsobilosti dnes není jen záležitostí vysoce prestižních povolání a řemesel. Vzdělávání, profesionalizace a specializace jsou prostě požadavkem naší současné společnosti. Tento diktát je natolik neúprosný, že se dotýká i „posledních věcí člověka“ a reguluje například i ověřování odborné způsobilosti u pracovníků, kteří dosahují onoho pomyslného dna na žebříčku prestiže povolání, totiž hrobníků,“ uvedl Tomáš Kotrlý z odboru legislativně právního.
 
Dílčí kvalifikaci hrobník získalo od roku 2008 už celkem 17 hrobníků, včetně jedné ženy. Ne všichni kandidáti však byli během zkoušky úspěšní. Zkouška pro další dva přihlášené zájemce je předběžně plánována na únor 2010 v Říčanech u Prahy.
 
Dokumenty
Seznam kvalifikovaných hrobníků s jejich působištěm najdete zde.  

Hodnotící standard dílčí kvalifikace hrobník, podle kterého zkouška probíhá, najdete zde    
 
Fotogalerie
Kandidáti na hrobnickou maturitu, dvaatřicetiletý Štěpán Hamala z Velkých Karlovic (vpravo) a čtyřiačtyřicetiletý Vilibald Thomas z Šilheřovic u Hlučína, připravují bednění pro výkop hrobu.
 
Starosta Miroslav Koňařík a autorizovaná osoba Jan Hrdlička (jpg - 3,39 MB)
Starosta Miroslav Koňařík ukazuje autorizované osobě Janu Hrdličkovi (uprostřed) a duchovnímu správci farnosti Jaroslawovi Batokovi poškozený vzrostlý strom po nedávné sněhové kalamitě na veřejném pohřebišti ve Velkých Karlovicích.