Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > Vláda rozhodla o využívání Národního ...

Vláda rozhodla o využívání Národního elektronického nástroje

22.06.2017: Od spuštění ostrého provozu Národního elektronického nástroje (NEN), který slouží uživatelům pro zadávání veřejných zakázek, uplynou dva roky. Zájem o NEN se i přes neustálý tlak soukromé konkurence neustále zvyšuje. Vláda ČR včera rozhodla o posunutí jeho povinného používání pro ministerstva o rok, tedy na 1. července 2018.
Vláda ČR včera rozhodla o využívání Národního elektronického nástroje (NEN), který by se měl stát povinný od 1. července 2018. Za dobu ostrého provozu jsou v NEN informace o veřejných zakázkách v hodnotě přesahující 23 mld. Kč a zadány veřejné zakázky v hodnotě přesahující 8 miliard Kč. Je v něm zaregistrováno více než 1 900 subjektů a 5 000 uživatelů. Využívají ho zadavatelé jak ze státní správy, tak samosprávy.
 
Účelem Národního elektronického nástroje je poskytnout všem zadavatelům, bez ohledu na jejich velikost, zdarma nástroj, kterým mohou splnit povinnost plné elektronické komunikace vyplývající z evropských směrnic o zadávání veřejných zakázek. Tato povinnost byla do českého právního řádu transponována zákonem o zadávání veřejných zakázek. Existence NEN umožňuje zadavatelům využít státní nástroj pro elektronické zadávání veřejných zakázek, a nebýt tak rukojmím soukromých poskytovatelů elektronických nástrojů při plnění této povinnosti.Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz