Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > Šlechtová novelu zákona o pohřebnictví ...

Šlechtová novelu zákona o pohřebnictví prosadila i v Senátu. Nyní míří k podpisu prezidentovi

31.05.2017: Vládní novela zákona o pohřebnictví prošla horní komorou Parlamentu ČR. Senátoři novelu vítají. Ministryně Karla Šlechtová chce touto legislativní změnou více práv pro pozůstalé a větší postihy za nekalé praktiky. Novela nyní putuje k podpisu prezidentovi ČR. Účinnost se předpokládá začátkem října letošního roku.
„Jsem ráda, že se zákonodárci této novele hojně věnovali i přesto, že se jedná o takto citlivé téma. Povedlo se a je dobře, že novela pozitivně ovlivní celou oblast pohřebnictví,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Na dnešní schůzi pléna Senátu ČR projednávali zástupci horní komory Parlamentu ČR novelu zákona o pohřebnictví, která odstraňuje nedostatky zákona, který byl přijat před patnácti lety. Novela poprvé v historii právní úpravy pohřebnictví vymezuje přestupky živnostníků a právnických osob a mění správní trestání. Zřizuje inspekci Ministerstva pro místní rozvoj v oblasti pohřebnictví. Novelu senátoři schválili a nyní putuje k podpisu prezidentovi ČR.

Novela zákona o pohřebnictví upravuje například změny zacházení s těly nemajetných zemřelých, zavádí dozor krajů, živnostenských úřadů a krajských hygienických stanic v pohřebnictví a upravuje působnost obcí a krajů při provozování pohřebišť a zajišťování pohřbení.Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz