Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > MMR: Regionálním muzeím poputuje 1,6 ...

MMR: Regionálním muzeím poputuje 1,6 miliardy korun na rekonstrukce

21.06.2017: Muzeum automobilů TATRA, Slezské zemské muzeum, Muzeum Komenského v Přerově, nebo Muzeum Těšínska a dalších 35 regionálních muzeí mohou začít plánovat rekonstrukce. Z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), které spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, totiž na jejich revitalizaci poputuje více než 1,6 miliardy korun.
„Muzea v regionech naší republiky přilákají ročně tisíce turistů. Ministerstvo pro místní rozvoj, v jehož gesci je cestovní ruch, má proto zájem, aby naše muzea a jejich exponáty byly pokud možno v co nejlepším stavu a měly tak možnost oslovit další potenciální návštěvníky. Jejich věhlas, který má například muzeum automobilů TATRA, významně propaguje Českou republiku v zahraničí. Na projekt Muzea automobilů TATRA se již tento pátek pojedu osobně podívat,“ říká ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
 
Celkem bylo v rámci výzvy č. 21 „Muzea“ podpořeno 39 projektů za přibližně 1,646 miliardy korun. O dotaci se mohla ucházet muzea, jejichž návštěvnost činí více než 30 tisíc návštěvníků ročně. Nejaktivnější a nejúspěšnější co do počtu projektů byl Jihomoravský kraj s osmi podpořenými projekty. Hned za ním se umístil Moravskoslezský kraj se sedmi úspěšnými projekty a na třetí příčku dosáhl Středočeský kraj s pěti podpořenými projekty.
 
Z úspěšných projektů získá z IROP téměř 105 milionu korun Muzeum automobilů TATRA. Dotace poputuje na zefektivnění ochrany a využívání sbírkových fondů historicky cenných exponátů (osobních a nákladních vozidel převážně značky TATRA včetně dalších předmětů výrobní povahy) a na zpřístupnění té části exponátů, které není v současné době kvůli absenci vhodných prostor možné vystavovat. Cílem projektu je také zabezpečení proti neoprávněnému přístupu, proti poškození či odcizení. Muzeum Komenského v Přerově získá na záchranu a zpřístupnění paláce na Hradě Helfštýn téměř 53 milionu korun. Realizací projektu dojde k rozšíření stávajících expozičních prostor. Zpřístupní se tím tři podsbírky Umělecké kovářství, Archeologie a Varia.
 
MMR plánuje vyhlásit v srpnu 2017 další výzvu Muzea II. Příjem žádostí bude od září 2017 do ledna 2018 a alokace výzvy z Evropského fondu pro regionální rozvoj je 1, 058 miliardy korun.


Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz