Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2017 > Kdo si letos odnese titul Vesnice roku ...

Kdo si letos odnese titul Vesnice roku? Začíná 23. ročník soutěže

07.03.2017: Jarní Den malých obcí byl tradičně ve znamení zahájení nového ročníku oblíbené soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova. Ministerstvo pro místní rozvoj je již tradičně jedním z hlavních vyhlašovatelů soutěže. Obce z celé České republiky mohou již po třiadvacáté soutěžit o titul Vesnice roku.

„Naším úkolem jako jednoho z hlavních vyhlašovatelů a organizátorů soutěže je podpořit ty hodnoty venkova a jeho obyvatel, které jsou základem pro trvalou atraktivitu bydlení, ale hlavně života na venkově. Cením si všech starostek a starostů, kteří ve svých vesnicích udržují bohatý společenský a kulturní život, jehož nedílnou součástí jsou nejrůznější spolky. Těším se na další inspirativní ročník této soutěže a věřím, že každá obec v naší zemi má co nabídnout,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Organizace soutěže probíhá ve dvou kolech - krajské a celostátní. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole, do celostátního kola pak postupuje za každý kraj jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha. V rámci celostátního kola jsou vyhodnocena první tři místa.

Přihlášené obce jsou hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Jak připravit prezentaci obce? Co vše je v soutěži hodnoceno? Na tyto a mnohé další otázky odpoví zástupci vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů soutěže na motivačním semináři, který se uskuteční u finalistů loňského ročníku:

 

30. března, čtvrtek  Obec Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj
31. března, pátek Obec Rudník, Královéhradecký kraj
6. dubna, čtvrtek Obec Sebranice, Pardubický kraj 
7. dubna, páte Obec Kozojídky, Jihomoravský kraj 
13. dubna, čtvrtek Obec Kašava, Zlínský kraj 


Motivační seminář pořádají vyhlašovatelé soutěže ve spolupráci s jednotlivými obcemi. V případě zájmu pošlete emailem potvrzení účasti tajemnici soutěže Miroslavě Tiché (Miroslava.Ticha@mmr.cz).

Vyhlašovatelem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství, Spolek pro obnovu venkova ČR a Svaz měst a obcí ČR.

Spoluvyhlašovatelem soutěže je Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo kultury, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Sdružení místních samospráv ČR a jednotlivé kraje v případě krajských kol soutěže. 

Více informací na www.vesniceroku.cz    .Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz