Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2016 > V ekvádorském Quitu skončilo jednání ...

V ekvádorském Quitu skončilo jednání summitu OSN o bydlení a rozvoji měst

21.10.2016: V ekvádorském hlavním městě Quito skončil čtyřdenní program setkání více než 50 tisíc účastníků třetí celosvětové konference OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst „Habitat III“. Plenární jednání řídila i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová jako zvolená viceprezidentka summitu. V panelové diskusi na téma dostupného bydlení vystoupila spolu s dalšími ministry z několika států. Ministryně Šlechtová jednala s ministrem z USA a s řadou dalších ministrů z různých zemí, jako např. Francie, Albánie, Estonska, Indonésie, Ekvádoru a dalších. Jednání summitu bylo zakončeno ve čtvrtek 19. října večer, kdy byl oficiálně schválen dokument „Nová agenda pro města“.
„Se svými kolegy ministry jsme se během našich setkání shodli na tom, že mezinárodní spolupráce v oblasti bydlení a rozvoje měst má nejen smysl, ale měla by se prohloubit, a to zejména s ohledem na řadu společných problémů spojených se stále rostoucím podílem obyvatel žijících ve městech,“ uvedla ministryně Šlechtová a dodala: „Pokud jde o mezinárodní spolupráci, Česká republika je připravena se aktivně podílet na spolupráci např. v rámci regionálních komisí OSN, které představují existující platformu pro sdílení zkušeností, praxe i pro plánování doporučení v rámci konkrétních projektů“.

Ve vystoupení některých řečníků zaznělo zdůraznění významu konference „Evropský Habitat“, kterou pořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj v březnu v Praze. „Jsem hrdá, že se v České republice konala největší a nejvýznamnější akce v rámci oficiálního přípravného procesu na současný summit a že se její výsledky promítly odpovídajícím způsobem do této celosvětové konference „Habitat III,“ zdůraznila ministryně Šlechtová.
 
Třetí celosvětová konference OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst „Habitat III“ se konala ve dnech 17. - 20. října v Quitu, hlavním městě Ekvádorské republiky, a to na základě rozhodnutí Valného shromáždění OSN. První konference OSN „Habitat“ se konala v červnu 1976 v kanadském Vancouveru, druhá konference OSN „Habitat II“ se konala v červnu 1996 v tureckém Istanbulu. Cílem a oficiálním výstupem konference „Habitat III“ bylo vyjednání a přijetí dokumentu „New Urban Agenda“. 


        


Kontakt pro média:
Ing. Veronika Vároši
Ředitelka oboru komunikace MMR
+420 734 360 704,  e-mail: veronika.varosi@mmr.cz