Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2016 > Podnikatelská mise v Lisabonu. Šlechtová ...

Podnikatelská mise v Lisabonu. Šlechtová jednala s portugalskými ministry.

15.12.2016: Ministryně pro místní rozvoj doprovázela prezidenta České republiky Miloše Zemana s delegací na podnikatelské misi v portugalském hlavním městě Lisabon. Ocenila vstřícný přístup zástupců portugalské vlády a zasadila se o otevření nových témat, které se mohou stát základem prohloubení spolupráce mezi oběma státy.
„S Portugalskem nás pojí historická zkušenost s nedemokratickým systémem a napojení na transatlantické vztahy. Máme podobný pohled na charakter Evropské unie a z pohledu Portugalska jsme stát s velkým bohatstvím kultury, historie, tradic, průmyslu a dovedností. Jako první evropská země jsme požádali o status pozorovatele ve Společenství portugalsky hovořících zemí a úzce spolupracujeme na úrovni měst a obcí v rámci partnerské spolupráce. Obě země si mají co nabídnout a vzájemná spolupráce v podnikatelském prostředí je tak na místě,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Dnes v dopoledních hodinách proběhlo česko-portugalské obchodní fórum, setkání s pracovníky velvyslanectví ČR v Portugalské republice a jednání s představiteli podnikatelské sféry. Ministryně Karla Šlechtová se poté odpoutala od delegace a setkala se s portugalským ministrem plánování a infrastruktury Pedrem Marquesem, se kterým řešila možnosti nastavení evropských fondů po roce 2020. Během diskuze si ministři vyměnili názory na zkvalitňování prostředí EU fondů a zvýšení čerpání prostředků.

Ministra životního prostředí, pana João Matos Fernandese, ministryně Šlechtová informovala o závěrech mezinárodní konference UN Habitat III, kde hrála Česká republika významnou roli. V rámci jednání bylo také diskutováno téma podpory ochrany životního prostředí.
 
Ministryně Šlechtová se během podnikatelské mise v čele s prezidentem České republiky Milošem Zemanem, který se několikrát během návštěvy potkal s portugalským prezidentem Marcelo Rebelo de Sousa, sešla v Prezidentském paláci i s ministrem zahraničních věcí Portugalské republiky panem Augusto Santos Silvou.  

Závěrem se česká delegace pozdravila se zástupci města Lisabon a zúčastnila se koncertu v kostele Citadely, kdy po skončení došlo k zahájení výstavy o Karlu IV, kterou zajišťuje Národní muzeum v Praze.


Kontakty pro média:
Veronika Vároši
Ředitelka odboru komunikace MMR
E-mail: veronika.varosi@mmr.cz