Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2016 > Ministryně Karla Šlechtová o posílení ...

Ministryně Karla Šlechtová o posílení cestovního ruchu s Kazachstánem: Pro Kazachy české lázně, pro Čechy kazašské hory

22.11.2016: Ministryně pro místní rozvoj doprovází ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka při jeho oficiální pracovní cestě do Republiky Kazachstán, na kterou odletěli z Prahy v neděli, 20 listopadu. Doprovází je třiceti členná delegace podnikatelů z Čech, jejíž členové se zúčastní dvoustranných jednání s kazašskými firmami.
Vizi Ministerstva pro místní rozvoj v oblasti cestovního ruchu lze vyjádřit jednou větou: Udržet a navýšit výkonnost cestovního ruchu, zajistit rostoucí kvalitu služeb a přispět tak k zaměstnanosti a prosperitě České republiky. A k tomu je třeba využít každé příležitosti,“ objasňuje ministryně hlavní poslání své cesty.
 
Přestože možnosti tzv. incomingové turistiky z Kazašské republiky jsou zatím limitované oproti jiným, větším ekonomikám, turisté, kteří k nám přijíždějí, patří k movitým vrstvám. Česká republika zůstává pro kazašské turisty populární destinací, vedle klasické poznávací turistiky je klíčové lázeňství. Zde hraje nemalou roli výborná pověst českých a moravských lázní. “Proto jsem ráda, že v delegaci podnikatelů jsou přítomni i zástupci vybraných lázní z České republiky,“ vysvětluje ministryně Šlechtová. Konkrétně se jedná o lázeňské regiony Teplice v Čechách, Karlovy Vary a Lázně Darkov.
 
Významnou část cestovního ruchu z Kazachstánu do ČR generuje také studium stovek až tisíců kazašských studentů na vysokých školách v České republice, které často navštěvují příbuzní a přátelé.

Ministryně Šlechtová si v rámci pracovní návštěvy klade další cíle. „Je uzavřena Dohoda o spolupráci v oblasti cestovního ruchu mezi Ministerstvem pro místní rozvoj České republiky a Ministerstvem sportu a turismu Republiky Kazachstán, o posilování a rozvoji spolupráce v oblasti cestovního ruchu. Byla podepsána v Praze v listopadu 2011. Ráda bych na tuto smlouvu navázala,“ dádává ministryně. Chce proto prodiskutovat možnosti další spolupráce mezi ministerstvy obou zemí v oblasti cestovního ruchu a regionální politiky. Nejde pouze o nabídku českých destinací, naše turisty naopak může do Kazachstánu lákat úžasná vysokohorská turistika, alpinismus.Toto bychom například kazašské straně rádi nabídli jako námět ke dvoustranné spolupráci - co bychom mohli propagovat u nás a co by mohlo naše občany zajímat,“ uzavírá ministryně.
 
Doplňkové informace:
  1. V roce 2013 bylo kazašským občanům vydáno téměř deset tisíc víz do České republiky. Počet turistů mířících do České republiky se ale od roku 2013, kdy došlo k meziročnímu poklesu o 7,8 %, pozvolna snižuje. Jedná se o důsledek nedávné hospodářské krize, která citelně zasáhla i místní měnu. Lze však předpokládat, že v rámci následujících 4 let se opět výrazně zvedne počet kazašských turistů, vyjíždějících do zahraničí. Počet obyvatel Kazašské republiky je 17 miliónů.
  2. V 30členné podnikatelské delegaci, doprovázející oba české ministry, je zastoupeno spektrum českých firem, a to z oblastí energetiky, dopravní infrastruktury, strojírenství a stavebnictví. Nechybí ani firmy působí v oblasti lázeňství a výroby zdravotnických a medicinských přípravků
  3. Podnikatelé odletěli na misi společně s ministry v neděli 20. listopadu v poledne, druhý den ráno proběhlo v hlavním městě Kazachstánu Astaně za účasti ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka podnikatelské fórum, a následné dvoustranné rozhovory mezi českými a kazašskými firmami a individuální jednání. Následující den se uskutečn obchodní jednání také ve městě Almaty, nacházejícím se na jihovýchodě země poblíž hranice s Kyrgyzstánem. Doprovodnou podnikatelskou misi organizuje Hospodářská komora ČR ve spolupráci s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS.
  4. Kazachstán je největším světovým vývozcem uranu, ročně také těží 80 milionů tun ropy, jímž je mimo jiné třetím největším dodavatelem do ČR. Díky příjmům z těžby se po přelomu tisíciletí Kazachstán rychle proměnil ze zaostalé rozvojové země v ekonomického černého koně Střední Asie. Země vede vůči zahraničním investorům vstřícnou politiku.


Kontakt pro média:
Ing. Veronika Vároši
Ředitelka oboru komunikace MMR
+420 734 360 704,  e-mail: veronika.varosi@mmr.cz