Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2016 > Ministerstvo pro místní rozvoj snížilo ...

Ministerstvo pro místní rozvoj snížilo náklady na energie o 22 procent

29.11.2016: Ministerstvo pro místní rozvoj optimalizuje své nákupní procesy a pro nákupy energií využívá komoditní burzu. Nakoupilo tak elektřinu a zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno a snížilo tím náklady na energie o 22 procent.
Podle náměstkyně pro řízení ekonomicko-provozní sekce Simeony Zikmundové vede nákup na burze k tlaku na větší pokles cen energií, než je tomu u jiných forem výběru dodavatele. „Přesvědčili jsme se o tom u dodávek elektřiny, které nám zlevní meziročně o 12 procent, ale hlavně u zemního plynu. Jeho cena ve své komoditní složce nám klesne ve velkoodběru o 39 procent a v maloodběru téměř o 45 procent. Ve velkoodběru jsme například dosáhli ceny pod hranicí 390 Kč/MWh,“ upřesnila náměstkyně.
 
Na kladenské komoditní burze si ministerstvo v říjnu zajistilo 7 tisíc megawatthodin (MWh) elektřiny a téměř 6 tisíc MWh zemního plynu na další dvouleté období. “Energie jsme nakoupili pro pět našich objektů v Praze a Brně, kde kromě ministerstva sídlí Státní fond rozvoje bydlení, Ústav územního rozvoje, Centrum pro regionální rozvoj ČR a Česká centrála cestovního ruchu - Czech Tourism. Úspory i při nevelké spotřebě ministerstva a jeho organizací dosáhnou téměř dvou a půl milionu korun,” dodala náměstkyně Zikmundová.
 
MMR navázalo na nákupy z předchozích let, kdy si ověřilo efektivitu tohoto modelu nákupu komodit. Komoditní burza je pro nákup energií optimální. Jedná se o tradiční trh se speciálními pravidly, a s přítomností státního dozoru. Na burze jsou standardizované komodity i obchodní podmínky. Kontakt pro média:
Ing. Veronika Vároši
Ředitelka oboru komunikace MMR
+420 734 360 704,  e-mail: veronika.varosi@mmr.cz