Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2016 > MMR: Evropské fondy čerpáme obdobně jako ...

MMR: Evropské fondy čerpáme obdobně jako ostatní země

14.10.2016: Česká republika nevybočuje v čerpání evropských fondů z průměru východoevropských zemí. Podle aktuálních statistik Ministerstva pro místní rozvoj je ČR na druhém místě v čerpání Evropského sociálního fondu z osmi nově přistoupivších zemí Unie, v Kohezním fondu je na šestém místě.
„Hůře než Česká republika je na tom v čerpání sociálního fondu Chorvatsko, Polsko, Slovensko, Maďarsko nebo Slovinsko, v kohezním fondu naopak vítězně vede Maďarsko,“ říká ministryně Šlechtová. Celkově vyčerpalo ČR z peněz Evropské unie pro sociální účely 25,3% z možné částky, Bulharsko 30,5%, ale Slovinsko jen 6% a Rumunsko 2%.
 
Výše čerpání v porovnání s minulým obdobím je podle MMR – porovnáváme-li stejně dlouhé období od začátku reálné možnosti finance čerpat – zhruba stejná jako čerpání minulých vlád bez ohledu na politické zaměření. Z pohledu prvních výzev nového programového období jsme na tom lépe, než v předcházejícím období. Také při porovnávání s ostatními evropskými zeměmi je Česká republika na tom dobře, zhruba ve středu pomyslného „pelotonu úspěšnosti“ čerpání.
 
Současná středolevá vláda Bohuslava Sobotky je na tom lépe než předchozí pravicovější vlády. Kvůli zdržení, které bylo způsobeno Evropskou komisí, jsme tedy dnes reálně o rok dále než kolik činí skutečná doba výzev. Národní orgán pro koordinaci, jímž je MMR, si je však jistý, že stav se postupně vylepší. Silným argumentem může být i to, že třebaže ministryně Šlechtová původně prognózovala nedočerpání za minulé období na 85 mld. Kč, konečná ztráta byla za minulé období – díky současné středolevé vládě - pouhých 6,8 mld.
 
Jako se nám tvrdou prací a dobře zvolenou strategií podařilo za necelé dva roky stáhnout hrozící nedočerpání z 85 na necelých 7 miliard, jsem přesvědčena, že při stejném metodickém vedení se totéž podaří i v tomto programovém období,“ konstatuje ministryně Šlechtová.

Graf k zobrazení     zde [PDF, 1.12MB]


Kontakt pro média:
Ing. Veronika Vároši
Ředitelka oboru komunikace MMR
+420 734 360 704,  e-mail: veronika.varosi@mmr.cz
 

Kategorie:

Připojené soubory