Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2014 > Technika pořízená z evropských peněz ...

Technika pořízená z evropských peněz pomáhala českým hasičům nasazeným ve Slovinsku

28.02.2014: Čeští hasiči se zapojili do humanitární pomoci Slovinsku, postiženém hustým sněžením a následnou velmi silnou ledovkou. Katastrofa zasáhla 200 tisíc obyvatel. Do akce byla zapojena také technika pořízená ze strukturálních fondů Evropské unie.
Pohroma zničila energetickou distribuční síť, poškodila železnici a 500 tisíc ha lesa. Na pomoc vyjeli čeští hasiči, kteří s pomocí tří výkonných elektrocentrál zajišťovali nepřetržitou dodávku elektrické energie pro několik obcí. „S hasičskými jednotkami byl na místo určení vyslán i nákladní automobil s nakládacím jeřábem. Vozidlo bylo spolufinancováno z Integrovaného operačního programu, jehož řídicím orgánem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR,“ řekla Nicole Zaoralová, mluvčí generálního ředitelství HZS ČR.
 
Ve Slovinsku se při zásahu vystřídaly celkem tři jednotky hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR. Český tým ukončil svou záchrannou misi 23. února 2014. Ve Slovinsku pomáhají také záchranné týmy z Rakouska, Německa, Polska, Maďarska a Rumunska. 
 
Tisková zpráva k ukončení humanitární pomoci ve Slovinsku je dostupná v tomto odkazu.