Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2014 > Ostravské Hradčany jsou nejoblíbenějším ...

Ostravské Hradčany jsou nejoblíbenějším kulturním projektem

15.09.2014: Pro turisty a zájemce o české a moravské kulturní dědictví připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj čtyřměsíční soutěž nazvanou Dejte hlas českým památkám. Vybraných šestnáct objektů, které byly zrekonstruovány díky dotacím Integrovaného operačního programu (IOP), soutěžilo o hlasy milovníků památek. Největší počet získal projekt Zpřístupnění a nové využití Národní kulturní památky Vítkovice, druhá příčka patří projektu Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě a třetí skončilo Národní centrum fotografie a dílna tapisérií v Jindřichově Hradci.
„Integrovaný operační program zahrnuje do svých aktivit rekonstrukce a oživení českých a moravských památek, které díky IOP vstupují znovu do společenského kontextu. Památky zařazené do soutěže měly často neradostný osud a dlouho chátraly. Prostřednictvím evropské podpory a také především díky nasazení lidí, kteří projekty realizovali, se nyní můžeme těšit z jejich obrovské historické a kulturní hodnoty,“ řekla Klára Dostálová, první náměstkyně ministryně pro místní rozvoj.
 
Seznam všech šestnácti objektů byl uveřejněn na webových stránkách Kvalita života    .  Soutěž probíhala od 1. května do 31. srpna 2014. Hlasovat bylo možné pouze jednou, a to po vyplnění registračního formuláře. Vylosovaní výherci obdrží hodnotné ceny a také volné vstupenky do Národního centra fotografie a dílny tapisérií v Jindřichově Hradci či individuální prohlídku Květné zahrady se specialistou na zahradní umění v Kroměříži. Dále také vstupenku pro dvě osoby do všech židovských památek z projektu Deset hvězd, možnost navštívit objekty poutního místa na Velehradě, a nebo vstup do průmyslového areálu Vítkovických železáren.