Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2014 > Dům bouřliváka Mikuláše Dačického čeká ...

Dům bouřliváka Mikuláše Dačického čeká záchrana

24.11.2014: Ministryně Karla Šlechtová podepsala 21. listopadu 2014 rozhodnutí o přidělení dotace na vzorovou rehabilitaci domu Mikuláše Dačického v Kutné Hoře. Významné ale dosud chátrající kulturní památce pomůže dotace z Integrovaného operačního programu ve výši 82,8 milionů korun.
Výsledkem rekonstrukce domu v historickém jádru Kutné Hory by měla být nejen vzorová obnova této původně gotické památky, ale také vznik výukového centra nabízejícího celoročně kulturní a vzdělávací služby pro odbornou i laickou veřejnost. Centrum plánuje do budoucna spolupráci s Nadací Kutná Hora - památka UNESCO a pardubickou univerzitou v podobě expozic, sezónních výstav, edukativních programů, konferencí, workshopů, studentských kolokvií, přednášek, kulturních akcí a také dokumentační a badatelské činnosti.
 
Rodný dům Mikuláše Dačického z Heslova je jednou z nejvýznamnějších památek Kutné Hory a od roku 1995 je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Dačického dům je významný svým pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou se zbytky gotických prvků. Hodnotná je celková dispozice a všechny vnitřní prostory, k nejcennějším patří sklepy a místnosti v přízemí.
 
Postava Mikuláše Dačického (1555     - 1626    ) vzbuzuje rozporuplné reakce. Renesanční šlechtic vedl rušný život okořeněný souboji i pobyty ve vězení. I přes bouřlivý život ale úspěšně pokračoval v rodové kronice a vtiskl jí svůj osobitý styl. Život tohoto kronikáře, spisovatele, básníka, opilce a rváče se stal inspirací pro mnohé další umělce.

Mediální galerie