Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2013 > Vláda dnes poslala do Senátu novelu ...

Vláda dnes poslala do Senátu novelu zákona o veřejných zakázkách

25.09.2013: Jednou z norem, které nestihla schválit rozpuštěná sněmovna, byla tzv. technická novela zákona o veřejných zakázkách. Vláda dnes na svém zasedání schválila jeden z možných návrhů řešení, že o této novele rozhodne formou zákonného opatření Senát Parlamentu ČR.
Pokud Horní komora Parlamentu přijme na svém říjnovém zasedání toto zákonné opatření, bude novela zákona o veřejných zakázkách platit od 01.01.2014, ale musí ji následně na své první schůzi ještě potvrdit nově zvolení poslanci.

Jestliže bude novela Senátem zamítnuta, návrh půjde znovu do vlády, která by ho měla znovu poslat cestou zákona k přijetí do nové sněmovny.

V případě, že navrhovaná novela  zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách (ZVZ) nebude přijata a změny v ní navrhované nevstoupí v účinnost nejpozději k 01.01.2014, bude od tohoto data nutné v režimu ZVZ zadávat všechny veřejné zakázky jejichž předpokládaná hodnota dosáhne nejméně 1 mil. Kč.
 
V zákonu č. 55/2012 Sb., tzv. transparentní novele ZVZ, je již nyní obsaženo platné, avšak prozatím neúčinné ustanovení čl. I bodu 9, které limity u veřejných zakázek sjednocuje a tedy v případě veřejných zakázek na stavební práce snižuje limit pro povinný postup podle ZVZ ze současných 3 mil. na 1 mil. Kč (u veřejných zakázek na dodavky a služby je limit již nyní 1. mil. Kč).  
 
Pokud se nepodaří prosadit změny navrhované v novele, nabude předmětné ustanovení transparentní novely účinnosti 01.01. 2014 a to v souladu s čl. III transparentní novely. Prosadit navrhované změny zůstává prioritou MMR ČR, které vynakládá maximální úsilí k jejímu přijetí.

Připojené soubory