Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2013 > V areálu bývalého kláštera v Plasích se ...

V areálu bývalého kláštera v Plasích se veřejnosti otevře zrekonstruovaný pivovar

18.12.2013: Už ve vrcholném středověku byly západočeské Plasy centrem kultury a vzdělanosti nejen v povodí řeky Střely, ale významné místo zastávaly v celém českém království. Zasloužil se o to cisterciácký klášter, který zde krátce před polovinou 12. století založil kníže Vladislav II. Sto let starý pivovar, který je součástí areálu kláštera, prošel v minulém roce komplexní památkovou obnovou. Rekonstrukce pivovaru byla podpořena z Integrovaného operačního programu v rámci projektu Centrum stavitelského dědictví v Plasích.
Slavnostní ukončení památkové obnovy pivovaru spojené s tiskovou konferencí proběhne
19. prosince 2013 od 14,00 hod. Pro veřejnost bude pivovar mimořádně otevřen následující sobotu 21. prosince 2013. Od 13,00 hod. si lidé budou moci budovu prohlédnout a od 15,00 hod. na nádvoří pivovaru carillonista Radek Rejšek zahraje předvánoční koncert na 57 zvonů Pražské mobilní zvonkohry.
 
V pivovaru se pivo přestalo vařit v 60. letech 20. století. Poté v něm byl zřízen velkosklad a budova chátrala. Díky rekonstrukci byla nyní pivovaru navrácena podoba z doby před více než sto lety. Expozice budou v objektech instalovány v příštím roce. Bývalá mlýnice a část historické pivovarské kotelny budou také využity pro proměnné výstavy.
 
Projekt Centrum stavitelského dědictví v Plasích se realizuje od roku 2008, kdy chátrající budovy převzalo do správy Národní technické muzeum. Jeho cílem je vzorová obnova historických objektů kláštera, v nichž bude umístěn připravovaný studijní depozitář s referenční sbírkou stavebních prvků a navazující expozicí, „stavebně řemeslná huť“ praktikující tradiční (leckdy již pozapomenutá) stavební řemesla, zážitkové dílny zaměřené na historické stavitelství a řada dalších aktivit, které mají zajistit, aby se nová instituce stala živým místem poučení, inspirace i potěšení z krásy starého řemeslného fortelu. Evropská dotace na tento projekt dosahuje částky téměř 334 milionů korun, státní rozpočet se podílí 59 miliony.