Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2013 > Tlak Ministerstva pro místní rozvoj ČR ...

Tlak Ministerstva pro místní rozvoj ČR se vyplácí

12.11.2013: Příjemcům bylo za poslední měsíc proplaceno 8,3 mld. Kč, objem certifikovaných výdajů poskočil o 14,5 mld. Kč, čerpá se nejrychleji v historii.
Před měsícem vyzvalo MMR k zrychlenému čerpání EU fondů a navrhlo zároveň systém opatření, které k tomu mají napomoci. Výsledek? Vyšší rychlost a efektivita čerpání. Z celkové alokace je proplaceno 58,5 %, schváleno pak 45 tisíc projektů v celkové hodnotě 689 miliard korun.
 
„Naštěstí se nám daří celý proces účinně popohánět. Cílem je minimalizace rizika nevyčerpání prostředků. V posledním měsíci bylo certifikováno dalších 5,3 % dotací z celkové alokace, příjemci obdrželi plných 8,3 miliardy korun, což je 1,8 % alokace. Zcela zřejmě se tak vyplácí opatření, která jsme zvolili,“ říká ministr pro místní rozvoj František Lukl.
 
MMR především systematicky reviduje operační programy, pracuje s příjemci na detailnějších predikcích, zkracuje lhůty a umožňuje mimořádné certifikace.
 
    
 
Díky tomu má ze 17 operačních programů devět proplaceno dostatečné množství finančních prostředků, které pokrývají limit čerpání pro rok 2013. Na druhou stranu, velké rezervy mají tyto programy:
 
OP Životní prostředí
OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost
OP Lidské zdroje pro zaměstnanost
Integrovaný operační program
OP Technická pomoc
OP Podnikání a inovace
ROP Severozápad
 
„První tři se posouvají správným směrem – právě u nich došlo za poslední měsíc k největšímu nárůstu. Přesto to nestačí k tomu, abychom je mohli považovat za zcela bezproblémové,“ dodává ministr František Lukl.