Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2013 > Ministr Lukl ocenil vítěze soutěže ...

Ministr Lukl ocenil vítěze soutěže Vesnice roku

11.10.2013: Ministr pro místní rozvoj František Lukl dnes dopoledne navštívil Jeseník nad Odrou, aby slavnostně předal ocenění pro vítěze devatenáctého ročníku celostátního kola soutěže Vesnice roku, ve kterém zvítězila právě tato malebná moravskoslezská obec.
„Soutěžící obce dokázaly, že jejich rozvoj nezávisí pouze na finančních prostředcích, ale že život na venkově se především neobejde bez obětavé práce a nadšení občanů a jejich samospráv. V soutěži Vesnice roku se plně projevuje, jaký mají lidé zájem o dění v místě, kde žijí a kde pro svou obec tak říkajíc dýchají“, uvedl ministr František Lukl. „Mnoho starostek a starostů přiznalo, že účast v této soutěži vyvolala v jejich obci velký zájem občanů, spolků i podnikatelů a znamenala např. rychlejší realizaci aktivit, které se doposud odkládaly,“ dodává ministr Lukl.

Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 273 obcí ze všech koutů České republiky. Vítězem se stala obec Jeseník nad Odrou, která mimo symbolické zlaté stuhy obdrží i finanční odměnu 2 miliony Kč ve formě dotace, kterou poskytuje MMR ČR v rámci podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova.

Zkrátka nepřijdou ani další oceněné vesnice - Holovousy z Královéhradeckého kraje a Dolní Újezd z kraje Pardubického. I na ně čeká finanční odměna ve formě dotace v řádech stovek tisíc.
 
Medailonek letošní Vesnice roku
Obec Jeseník nad Odrou, založená již ve 12. století, se rozkládá v jihozápadní části chráněné krajinné oblasti Poodří v Moravskoslezském kraji.

Nachází se zde spousta statků s velmi rozmanitou architekturou. Dominantu obce tvoří kostel Nanebevzetí Panny Marie. V obci se dále nachází kamenný kříž, který byl zhotovený v roce 1822. Barokní kaple svaté Anny v Hůrce, která stojí ve středu obce, byla postavena v roce 1851.

V obci se křižuje dálková cyklistická trasa Greenways Krakov-Morava-Vídeň s lokální cyklistickou trasou, po které se mohou cyklisté vydat severozápadním směrem do oblasti Oderských vrchů. Jihovýchodním směrem naopak dojedou do osady Hůrka, kterou prochází cyklistická Jantarová stezka.

O bohatý společenský život se v obci a všech jejich místních částech stará nespočet spolků a sdružení. V obci se rovněž pravidelně konají tradiční akce jako například masopust, vodění medvěda, stavění máje, velikonoční pomlázka nebo třeba také den dětí. Mezi ojedinělé akce pořádané místními spolky patří Horecká traktoriáda pořádaná Sborem dobrovolných hasičů Hůrka nebo soutěž v brokové střelbě na asfaltový terč, kterou pořádá Myslivecké sdružení Hubert.

Doplňující informace:
Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je vyhlašována každoročně již od roku 1995. Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

               

Další informace naleznete na webových stránkách soutěže vesnice roku www.vesniceroku.cz