Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2013 > Ministr Lukl jednal s tajemníkem UNWTO ...

Ministr Lukl jednal s tajemníkem UNWTO Talebem Rifaiem

25.11.2013: Ve dnech 18. – 22. listopadu 2013 proběhla oficiální cesta pana ministra s delegací do sídla Světové organizace cestovního ruchu UNWTO v Madridu.
Hlavním cílem cesty bylo jednání s generálním tajemníkem UNWTO Talebem Rifaiem, ředitelkou Komise pro Evropu Isabelou Garaňou a dalšími významnými představiteli organizace.

Ministr pro místní rozvoj předal generálnímu tajemníkovi pozvání prezidenta Miloše Zemana k oficiální návštěvě České republiky u příležitosti podpisu dokumentu Open letter a vyjádření podpory České republiky iniciativě Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) a Světové rady cestovního ruchu (WTTC), jejímž cílem je prosadit cestovní ruch na pozici hlavního hnacího mechanismu hospodářského růstu a rozvoje, a tedy jako jednu z priorit v rámci globální agendy.

Současně předal představitelům UNWTO oficiální pozvání na 12. Globální fórum statistiky cestovního ruchu, které se bude konat v Praze ve dnech 14. – 17. května 2014 a na jehož organizaci se podílí Český statistický úřad, CzechTourism, Ministerstvo zahraničních věcí, hlavní město Praha, Prague Convention Bureau a KPMG Česká republika s.r.o.

Pan ministr se rovněž setkal se španělským ministrem průmyslu, energetiky a cestovního ruchu José Manuel Soria Lópezem.

Během pracovní cesty do Madridu proběhla expertní jednání náměstka ministra Ing. Michala Janeby a ředitele odboru cestovního ruchu Aleše Hozdeckého s odborníky z UNWTO.

Hlavními tématy setkání byly program práce organizace a témata, které má UNWTO ve své kompetenci, zejména statistika cestovního ruchu, vízová politika a udržitelný rozvoj cestovního ruchu. 
 
Delegaci MMR během pobytu a na jednáních doprovázel velvyslanec ČR ve Španělsku J.E. Ing. Karel Beran, Mgr. Jana Dušková, tajemnice velvyslance a ředitelka zahraničního zastoupení agentury CzechTourism Mgr. Markéta Lehečková.
 
V závěru cesty byla uskutečněna návštěva města Toledo a proběhlo bilaterální jednání se zástupci města, náměstkyní pro cestovní ruch, náměstkem pro kulturu a náměstkem pro rozvoj. Toledo je zařazeno do seznamu měst světového dědictví UNESCO, na schůzce byla podpořena budoucí spolupráce měst UNESCO, a to konkrétně Českého Krumlova a Toleda. Byla také otevřena otázka mezinárodní spolupráce svazů sdružujících památky a města UNESCO.

Účast delegace MMR na této akci byla významná vzhledem k plnoprávnému členství České republiky ve Světové organizaci cestovního ruchu a zintenzivnění vzájemné spolupráce mezi ČR a UNWTO.