Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2012 > Sousedé k nám cestují rádi

Sousedé k nám cestují rádi

06.06.2012: Česko umí zahraničním turistům nabídnout luxus i jednodenní levné nákupy. Potvrzují to dlouhodobé statistiky Českého statistického úřadu (ČSÚ) i výzkumný projekt Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR), který je financován z fondů EU, přesněji z Integrovaného operačního programu.
Během prvního čtvrtletí letošního roku přenocovalo v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku přes 2,6 milionů turistů. „Proti loňsku přibylo sedm pětihvězdičkových hotelů – i z toho je vidět, že prostor pro luxusní ubytování na trhu stále je,“ přibližuje statistická data o nabídce ubytovacích služeb vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Samotní Češi se podle něj ubytovávají nejvíce v tříhvězdičkových, cizinci zase v čtyřhvězdičkových hotelích. Mezi nejčastěji návštěvníky hlavního města Prahy patří podle statistik Rusové, Němci a Italové. „Nejdelší dobu pobytu podle počtu přenocování ale drží Karlovy Vary,“ dodává Vančura. Sezóna podle něj hraje roli spíš u kempů a levnějšího ubytování, drahé hotely roční období příliš netrápí.

Jednodenní návštěvníci Česka jsou z velké většiny obyvatelé sousedních zemí – především Slováci a Němci. U turistů, kteří v zemi přenocují, je znát vysoký podíl Rusů. „Ten podíl je významný a pro nás to je i argument na uvolnění vízové politiky právě pro ruské turisty,“ říká ředitel odboru cestovního ruchu MMR Aleš Hozdecký. Zároveň konstatoval, že výdaje zahraničních návštěvníků stagnují. Zatímco v roce 2010 nocující turista v ČR utratil denně 2 445 Kč, o rok později to bylo už o 43 korun méně. Trend přitom pokračuje. „To bychom samozřejmě chtěli změnit,“ říká Hozdecký.

Největším lákadlem pro zahraniční turisty je podle údajů statistiků hlavní město Praha. Míří sem naprostá většina z nich (794 tisíc za první tři měsíce letošního roku). U domácích hostů je v zimních měsících nejoblíbenější destinací Královéhradecký kraj – především díky atraktivitě Krkonoš (184 tisíc).