Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2012 > Řepice získala titul Vesnice roku 2012

Řepice získala titul Vesnice roku 2012

17.09.2012: Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský v rámci luhačovického Mezinárodního dětského folklorního festivalu Písní a tancem vyhlásil letošní výsledky soutěže Vesnice roku. Vítězem 18. ročníku se stala jihočeská obec Řepice. Na „medailových příčkách“ skončily jihomoravská obec Tvarožná Lhota a Křižánky z Kraje Vysočina.
„Podle mne jsou tři základní charakteristiky, které z běžné vísky udělají Vesnici roku. Taková obec musí být živá ve smyslu společenského života, čistá v oblasti životního prostředí a atraktivní jako místo pro život. A obec Řepice taková bezesporu je,“ uvedl ministr Kamil Jankovský.

Vedle této pochvaly a ministerské gratulace čeká na občany i příslib dotace ve výši 2 mil. Kč (1 mil Kč za vítězství v krajském kole a 1 mil. Kč za vítězství v celostátním kole) z Programu obnovy venkova a celá řada dalších ocenění a darů. Slavnostní předání těchto cen bude již v režii samotných řepických občanů, kteří toto setkání uspořádají dne 5.října 2012.

Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. V rámci letošního ročníku soutěže bylo hodnoceno celkem 278 obcí.