Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2011 > Ministr Jankovský podpořil v Rožnově ...

Ministr Jankovský podpořil v Rožnově slovenský folklór

05.08.2011: Začátkem srpna se Valašským muzeem v přírodě rozezní slovenská folklórní hudba. Za účasti ministra pro místní rozvoj Ing. Kamila Jankovského od 5. do 7. srpna 2011 oživí dřevěné městečko skanzenu Mezinárodní festival Jánošíkův dukát. Tato tradiční akce oslaví v letošním roce třinácté výročí.
Spolu s ministrem pro místní rozvoj se Mezinárodního festivalu slovenského folklóru v České republice zúčastní také jeho patroni a pořadatelé. Za město Rožnov pod Radhoštěm přislíbila svou účast starostka Markéta Blinková. U slavnostního zahájení nebude chybět ani ředitel festivalu pan Vlastimil Fabišík a samozřejmě spousta dalších hostů. „Jako ministr mám možnost podpořit celou řadu akcí. Snažím se vybírat takové, které ukazují rozmanitost tradic, bohatství kultury a úctu k našemu národnímu dědictví. To vše jsem potkal i zde v Rožnově při setkání s lidmi, kteří tyto tradice udržují stále živé,“ uvedl Kamil Jankovský.
 
Jak název festivalu naznačuje, velkou část programu zpestří především slovenské folklórní soubory. Značný prostor je věnován také lidovému umění příslušníků jiných národností žijících na českém území. Festival rozproudí mimo jiné i centrum Rožnova pod Radhoštěm, kde bude možné ochutnat tradiční místní speciality. K očekávaným událostem festivalu patří především Mistrovství Valašského království ve stloukání másla, které je vyhledávanou atrakcí mnoha turistů a návštěvníků festivalu. Netypického klání se zúčastní Češi, Slováci, Poláci, Srbové a další národy. 


Poznámky pro média
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) patří do systému ústředních orgánů státní správy České republiky v oblastech, vymezených příslušnými právními dokumenty. Objemem svých pravomocí, kompetencí a odpovědností za správu finančních prostředků hraje ve státní správě významnou roli. Ministerstvo bylo zřízeno s účinností od 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy ve věcech: regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, pohřebnictví. MMR také vykonává roli Národního orgánu pro koordinaci (NOK) pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie a také je řídícím orgánem několika operačních programů.
JÁNOŠÍKŮV DUKÁT 2011 Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR je třídenní festival, během kterého se na pódiích skanzenu vystřídá kolem 550 účinkujících z 19 souborů z České republiky i Slovenska. Soubory se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům. Organizátoři tak mimo jiné usilují o posílení česko-slovenských vztahů.