Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2010 > Ministr Jankovský apeloval na sociální ...

Ministr Jankovský apeloval na sociální rozměr zvyšování nájmů

15.11.2010: Ministr Kamil Jankovský nepolevuje ve snaze o utišení stávajících tahanic o navyšování nájmů po skončení procesu deregulace. Dnes se proto sešel se zástupci největšího hráče na trhu s nájemním bydlením RPG Real Estate.

Ministra Kamila Jankovského zajímalo, jaké kroky chce tato společnost podniknout po skončení procesu deregulace nájemného dle zákona číslo 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájemného. Těžiště podnikání RPG Real Estate je totiž v regionech, které patří mezi sociálně nejslabší v České republice.

RPG Real Estate vlastní bezmála 45 tisíc nájemních bytů v Moravskoslezském kraji, z nichž u naprosté většiny výše nájemného podléhá regulaci, která skončí k poslednímu prosinci letošního roku. Ministr zástupcům společnosti zdůraznil, že, i když plně respektuje svobodu jejich podnikání, ocenil by, kdyby nezapomínali na specifika bytového trhu. Nedílnou součástí jednání o případném zvýšení nájmu by tak podle jeho názoru měl být i jasný program na zvýšení kvality života v nájemních domech.

Je nutné si uvědomit, že i když se bavíme o volném trhu s nájemním bydlením, je potřeba garantovat určitý sociální rozměr. Byt není auto nebo reklamní plocha, u kterých zrušení nájemní smlouvy nebo její výrazná změna ještě nemusí znamenat ohrožení základních existenčních jistot jednotlivce. Byt je pro mnoho lidí jedním ze základních pilířů životních jistot,“ řekl Kamil Jankovský.