Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2009 > Ministr Vondruška předal Tučínu Zlatou ...

Ministr Vondruška předal Tučínu Zlatou stuhu za vítězství v soutěži Vesnice roku 2009

23.10.2009: Ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška dnes předal obci Tučín Zlatou stuhu za 1. místo v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2009. Tato obec byla vybrána jako nejlepší z třinácti vítězů krajských kol soutěže. Cenu převzal z rukou ministra starosta obce Jiří Řezníček.
Cílem soutěže Vesnice roku je podpořit aktivitu obyvatel venkova, kteří se snaží zvelebovat svůj domov, rozvíjet místní tradice a zapojují se do společenského života v obci. Důležité je také zviditelnit rozmanitost a pestrost venkovského života a upozornit širokou veřejnost na jeho význam. Zvýšený zájem o tuto soutěž dokumentuje 325 přihlášených obcí v letošním roce.

„Tato soutěž je pro malé obce zajímavou motivací k dalšímu rozvoji a jsem rád, že se počet soutěžících obcí zvyšuje,“ uvedl ministr Vondruška.

Soutěž je organizována ve dvou kolech – krajském a celostátním. Každý krajský vítěz letošního ročníku soutěže získá dotaci ve výši 1 000 000 Kč. K tomu celostátní vítěz obdrží dalších 1 000 000 Kč a oprávnění používat titul „Vesnice roku 2009“. Druhé místo je oceněno 900 000 Kč a třetí místo 800 000 Kč. Dotaci lze využít např. na stavbu nových chodníků, kanalizace a dalších zařízení důležitých pro vzhled a fungování obce. Vítěz celostátního kola soutěže dále postupuje do soutěže Evropské pracovní společnosti pro rozvoj venkova a obnovu vesnice.

Vyhlašovatelé soutěže dnes kromě zlatých stuh předali i čestná uznání krajským vítězům, diplomy a věcné dary. Předáno bylo i letos zavedené ocenění v podobě Koláčové ceny za nejlepší domácí koláče.

Další, již 16. ročník soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova bude vyhlášen na Dni malých obcí v Praze na začátku března 2010.

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství. Spoluvyhlašovateli soutěže jsou: Kancelář prezidenta republiky ČR, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo kultury, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Folklórní sdružení ČR a Sdružení místních samospráv ČR.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Tiskové oddělení
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: http://www.mmr.cz/