Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2009 > Ministr Vondruška: bez zajištění ...

Ministr Vondruška: bez zajištění financování může SFRB brzy skončit

16.12.2009: Nepřijetí novely zákona o financování Státního fondu rozvoje bydlení může omezit podporu bydlení v České republice. Novela měla zajistit financování dosud úspěšného Státního fondu rozvoje bydlení pro další roky. Prostřednictvím fondu jsou přitom financovány podpůrné programy na revitalizaci bytového fondu, výstavbu sociálních nájemních bytů a další programy spojené s rozvojem bydlení v ČR. Novelu včera vetoval prezident Václav Klaus. Rozhodnutí o dalším fungování fondu je nyní na poslanecké sněmovně.

SFRB je v současnosti jediným fondem, který nemá doposud zákonem zajištěné příjmy. Pokud poslanci nepřehlasují prezidentské veto a novelu dodatečně neschválí, potom hrozí, že fond už nebude mít v roce 2010 dostatek peněz na plnění úkolů zadaných vládou.

„Pokud se současná situace nezmění, je to pro fond likvidační. Úspěšné programy, kterými dosud fond rozvíjel bydlení v České republice, by zanikly. Věřím proto, že sněmovna návrh prosadí,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Fond bude muset v průběhu roku 2010 zastavit nejvýznamnější a nejefektivnější program státní bytové politiky na podporu rekonstrukcí panelových a ostatních bytových domů. Program Nový PANEL byl zařazen vládou mezi prioritní protikrizová opatření, protože přispívá k uvolnění blokovaných úvěrových prostředků bank, posiluje tvorbu nových pracovních příležitostí a zvyšuje daňové výnosy státu.

Například 1 Kč dotace z programu Nový panel vrací do státního rozpočtu 1,28 Kč ve formě daní, navíc vyvolává investici 4 – 5 Kč ze soukromých zdrojů. Jenom v roce 2009 se z programu podařilo podpořit revitalizaci 1 273 bytových domů. Zastavením programu dojde k poklesu zakázek pro stavební firmy v řádu několika miliard Kč.

Důležitý je také dotační program Podpory výstavby sociálních nájemních bytů a to především kvůli plánovanému konci deregulace. Sociální byty měly sloužit těm, kteří si nemohou dovolit platit tržní nájemné. Bez zajištění financování nebude mít fond dostatek prostředků na podporu této výstavby.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Odbor komunikace
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: http://www.mmr.cz/