Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2009 > Lidem, které postihly ničivé povodně ...

Lidem, které postihly ničivé povodně, vyplatilo MMR už přes 115 milionů korun, na obnovu krajského a

11.12.2009: Ministerstvo pro místní rozvoj vyplatilo občanům, které postihly letošní ničivé povodně, už 115,9 milionu Kč. Tyto peníze byly použity na výstavbu 45 nových nájemních bytů ve čtyřech obcích. Jednorázovou dotaci na obnovu základního vybavení ve výši 30 000 Kč dostalo už 2130 domácností. Z Programu na obnovu krajského a obecního majetku schválilo ministerstvo krajům a obcím dotace v objemu 770 milionů korun.

Nové obecní nájemní byty slouží k zajištění náhradního bydlení občanům, kterým povodeň nevratně zničila obydlí. Byty jsou určeny i lidem, jejichž obydlí bylo odstraněno v rámci záchranných prací. O tuto dotaci požádaly obce Kunín, Jeseník nad Odrou, Životice u Nového Jičína a Vír. Celkem bude postaveno 45 nových bytů a dotace obcím dosáhla 51,6 milionu Kč. Starostové obcí z Moravskoslezského kraje budou občanům předávat klíče k novým bytům ještě v tomto roce. Nové rodinné domky na Vysočině budou předány k užívání na začátku příštího roku. 

„Cílem ministerstva bylo zajistit maximální možnou rychlou pomoc všem občanům a obcím, které ničivé povodně zasáhly. Jsme rádi, že více než dva tisíce domácností této pomoci využilo. Stoupá i objem pomoci krajům a obcím, které díky těmto penězům opravují například poničenou infrastrukturu,“  uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ministerstvo dále nabízelo i dotace na zajištění dočasného náhradního ubytování občanů. Jednalo se především o mobilní ubytovací zařízení a montované stavebnicové nepřenosné ubytovací jednotky. Maximální dotace byla 200 000 Kč na jednu ubytovací jednotku s  WC, rozvodem vody a elektřiny. O tuto podporu zažádaly dvě obce a na nákup tří mobilních buněk dostaly 480 000 Kč.

O pomoc na úhradu části nákladů spojených s obnovu základních funkcí domácnosti, která se pohybovala ve výši 30 000 korun, požádalo pomocí svých starostů 2130 domácností. Objem poskytnutých peněz dosáhl 63,9 milionů Kč.

„Peníze na vybavení poškození domácnosti dostali lidé nyní před Vánocemi. Někteří to brali jako hezký vánoční dárek a jistou kompenzaci toho, co si při povodních prožili,“ uvedl Miroslav Wildner, starosta města Hranice.

Právě v moravských Hranicích byly příspěvky domácnostem propláceny nyní před Vánocemi na základě účtenek na vybavení.


Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Odbor komunikace
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: http://www.mmr.cz/