Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2009 > ČR je čtvrtá nejúspěšnější v čerpání ...

ČR je čtvrtá nejúspěšnější v čerpání mezi novými členskými zeměmi

26.11.2009: Mezi dvanácti novými členskými státy Evropské unie, které přistoupily do společenství v letech 2004 a 2007, je Česká republika na čtvrtém místě v úspěšnosti čerpání z fondů EU. Vyplývá to ze statistiky, která byla v minulém týdnu představena na konferenci nových členských států v Bratislavě.

Nejúspěšněji mezi novými členskými státy čerpají zatím Estonsko a Kypr, na třetím místě je pak Litva. Čtvrtá nejúspěšnější v čerpání je pak právě Česká republika. Na opačném konci statistiky se Slovensko, které je prozatím nejméně úspěšné (viz. graf).
 

BG- Bulharsko, CY- Kypr, EE – Estonsko, HU – Maďarsko, LT – Lotyšsko, LV – Litva, MT – Malta, PL – Polsko, RO – Rumunsko, SI – Slovinsko, SK - Slovensko

„Nad zvyšujícím se objemem vyčerpaných evropských peněz pro české příjemce vyjádřila v minulých dnech uznání i Evropská komise. Ministerstvo nyní připravuje koncepční a legislativní opatření, která by měla vést k zjednodušení a ještě větší efektivitě čerpání,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Ze statistik Evropské komise také vyplývá, že na čerpání 26 mld. EUR, které má Česká republika k dispozici na programového období 2007-2013, se v republice podílí 1500 lidí. To znamená, že jeden zaměstnanec obhospodařuje částku 17 mil. EUR. Podobně jsou na tom i Maďaři, kteří mají k dispozici podobnou částku, kterou obhospodařuje stejný počet lidí, jako u nás. Ale například Slováci mají 1502 zaměstnanců na vyčerpání alokace ve výši 11 mld. eur. Jeden člověk se tak stará o přibližně 7,5 mil. EUR. Česká republika tedy patří mezi státy s nejnižším počtem pracovníků podílejících se na čerpání z evropských fondů.

Na konferenci také nové členské státy porovnávaly na příklad také svou úspěšnost v předkládání a schvalování takzvaných velkých projektů, které směřují zejména do oblastí dopravy a životního prostředí. Česká republika zatím předložila ke schválení 12 velkých projektů, z nichž zatím tři byly schváleny Evropskou komisí. Jedná se zejména o projekty životního prostředí. Další velké projekty by ještě mohly být schváleny do konce tohoto roku. V této oblasti se poměrně daří Rumunům, kteří si zatím podali 16 velkých projektů, z nichž již 11 jim bylo schváleno. Všech jedenáct však zatím mířilo do oblasti životního prostředí.


Národní orgán pro koordinaci (NOK)
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Staroměstské nám. 6 , 110 15, Praha 1
tel.: +420 224 861 111
e-mail: nok@mmr.cz
web: www.strukuralni-fondy.cz