Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2008 > Příprava Integrovaných plánů rozvoje ...

Příprava Integrovaných plánů rozvoje měst Chomutova, Mostu a Litvínova

16.01.2009: 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Milan Půček dnes navštívil severní Čechy. Zajímal se zde především o to, jak představitelé měst a obcí připravují Integrované plány rozvoje měst (IPRM) v evropských programech IOP nebo ROP, s jejichž realizací se počítá v příštím roce. Zavítal také na několik sídlišť s převážně romskou komunitou.

Během své návštěvy jednal s primátory a starosty Chomutova, Jirkova, Mostu a Litvínova. Navštívil rozsáhlé chomutovské panelové sídliště, které téměř souvisle propojuje Chomutov s Jirkovem, dále mostecký Chanov a litvínovské sídliště Janov.

Náměstek Půček se na vlastní oči přesvědčil, že současná situace na sídlištích, kde existuje vyloučená romská komunita, vyžaduje nutnost plošného řešení problému. Na nedávné konferenci ministr Jiří Čunek jasně uvedl:Zatím neexistuje dobrá koncepce, existují pouze dobré koncepce řešení dílčích problémů. To se ale musí změnit. Romskou problematiku je potřeba řešit  na celém území republiky jednotně a jednotný program musí být pro města motivační."

Částečnou nadějí na řešení problematiky nepřizpůsobivých občanů mohou být právě Integrované plány rozvoje měst v Integrovaném operačním programu, které umožní získat dotace EU na zlepšení prostředí v problémových sídlištích. Žadatelé budou moci z evropských peněz čerpat na renovaci bytových domů, popř. přestavbu nebytových objektů na sociální bydlení a na úpravy veřejných  prostranství. V případě romských lokalit budou v rámci pilotních projektů čerpány finance na  aktivity z oblasti sociální a komunitní péče, lidských zdrojů a zaměstnanosti, protože pouhou opravou domů se problémy nevyřeší.

Formulář žádosti a příručka pro předkladatele jsou k dispozici na internetové adrese:

http://www.mmr.cz/programy-pro-mistni-samospravu

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Samostatné oddělení komunikace MMR ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: http://www.mmr.cz/