Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2008 > MMR vyjednalo v Bruselu 13 miliard na ...

MMR vyjednalo v Bruselu 13 miliard na zateplování bytů

16.01.2009: Ministerstvo pro místní rozvoj vyjednalo v Bruselu miliardy na zateplování bytového fondu, které budou využitelné i pro panelové domy.

Zástupcům MMR se dnes podařilo na Pracovní skupině pro strukturální opatření dojednat, že se čtyři procenta z celkové alokace Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) mohou využít k ekologickým investicím do bytového fondu. České republice se tím otevírá možnost finančně podpořit zateplování a další ekologické úpravy bytů a domů bez ohledu na to, kde tyto nemovitosti stojí.

Vzhledem k tomu, že více než 26 procent Čechů bydlí v panelových domech, může dnešní shoda významně přispět k úsporám energie v České republice. Dříve bylo možné čerpat evropské dotace na opravy bytového fondu pouze pro tzv. problémové čtvrti měst nad 20 000 obyvatel.

Čtyři procenta z celkové alokace Evropské fondu pro regionální rozvoj představují sumu přibližně 13 miliard korun. Původní návrh z minulého týdne zněl umožnit investice do bytového fondu ve výši tři procenta z ERDF. Společným úsilím nových členských zemí se tento limit podařilo zvýšit na čtyři procenta.

Na základě této dohody Pracovní skupiny pro strukturální opatření se budou novelizovat tři evropská nařízení o evropských fondech. MMR od ledna převezme v rámci českého předsednictví tuto agendu od zástupců Francie.

Dotace na ekologické vylepšování bytů a domů budou českým žadatelům přístupné až po schválení novelizace spolurozhodovací procedurou Rady EU a Evropského parlamentu. Zbývá ještě také dohodnout s Evropskou komisí, prostřednictvím kterého operačního programu se prostředky na vylepšení energetické efektivity bydlení budou českým příjemcům rozdělovat. Podávání konkrétních projektů k získání evropské podpory na zateplování bytů a domů bude možné nejdříve za půl roku.

„Jsem připraven vyvinout maximální úsilí, aby bylo možné zateplovat bytové a rodinné domy z evropských prostředků co nejdříve, protože podpora tohoto typu bytového fondu patří dlouhodobě mezi mé priority," uvedl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Samostatné oddělení komunikace MMR ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: http://www.mmr.cz/