Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2008 > Francisco Calderón: Kolumbie je na cestě ...

Francisco Calderón: Kolumbie je na cestě stát se bezpečnou zemí

16.01.2009: 1. místopředseda vlády Jiří Čunek dnes jednal s kolumbijským viceprezidentem Franciscem Santosem Calderónem. Projednali spolu zejména otázky cestovního ruchu, ekonomiky, obchodu a bezpečnostní politiku obou zemí.

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek s viceprezidentem Calderónem diskutovali o možnostech cestovního ruchu, který byl dlouho podceňován vzhledem k bezpečnostní situaci Kolumbie v minulých letech. Důrazným potíráním zločinů však bylo dosaženo výrazného zlepšení. „Řekněte světu, jaká situace v Kolumbii skutečně je, to je jediná věc, která ještě chybí na Vaší cestě ke zvýšení povědomí o Kolumbii jako bezpečném místě," řekl ministr Čunek.

„V současnosti je Kolumbie země se stoupající ekonomikou," řekl viceprezident Calderón a pokračoval: „podařilo se snížit množství únosů o 90 % a počet atentátů jsme snížili o 80 %. Díky stávající bezpečnostní politice se vrací do země turisté a zahraniční investoři". Ukázat důležitost a úskalí boje se zločinem je dalším bodem v programu viceprezidenta v ČR. „Zítra budu mít přednášku na Zemědělské univerzitě v Suchdole. Hlavním tématem přednášky bude vedlejší negativní vliv, který má potírání drogových kartelů v podobě devastace pralesů a místní fauny. Jeden gram kokainu totiž v důsledku zničí až 4 ha džungle," uvedl Calderón.

Jednání o ekonomických aspektech potvrdilo, že Kolumbijská republika je významným hospodářským partnerem ČR. Obrat ve výši 45 mil. USD za rok 2007 staví tento stát na  6. - 7. místo v zahraničním obchodě ČR v oblasti Latinské Ameriky.

Na závěr jednání Calderón poděkoval ministrovi za dosavadní podporu, které se Kolumbii dostává z Evropské unie. Jiří Čunek ujistil, že během nadcházejícího českého předsednictví bude snaha o zachování pomoci Kolumbii přetrvávat.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Samostatné oddělení komunikace MMR ČR
Staroměstské náměstí 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: http://www.mmr.cz/