Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2007 > Ministr Jiří Čunek jednal v USA

Ministr Jiří Čunek jednal v USA

13.01.2009: Cesta 1. místopředsedy vlády a ministr a pro místní rozvoj Jiřího Čunka do USA, která se uskutečnila ve dnech 22. 9.-25. 9. 2007, byla orientována především na projednání možností propagace České republiky a zvyšování objemu cestovního ruchu se Spojenými státy.

Během svého pobytu v Chicagu a New Yorku se vicepremiér Čunek setkal s řadou zástupců českých krajanských spolků, s lidmi zodpovědnými za propagaci našeho státu, ale i s reprezentanty amerických turistických korporací.

První polovina návštěvy byla věnována především seznámení s tradičně velmi silnou českou krajanskou komunitou v Chicagu. Kromě oficiální účasti na 68. Moravském dni ve městě Countryside ve státě Illinois se Jiří Čunek setkal se zástupci českých spolků a komunit nejrůznějšího zaměření (sportovní, kulturní, náboženské).

"Tím, že ač daleko od své vlasti, přesto pečlivě a s láskou udržujete a chráníte českou kulturu a tradice, nejen přinášíte radost sobě a svým přátelům zde v USA, ale zároveň tím konáte nezastupitelnou službu propagace České republiky na tomto kontinentě," uvedl Jiří Čunek ve svém projevu ke krajanům.

V New Yorku se pak Čunek seznámil se stavem projektu rekonstrukce České národní budovy, která byla českou vládou odkoupena v roce 1995. Termín dokončení kompletní renovace budovy a zprovoznění centra propagace ČR v New Yorku se předpokládá v květnu příštího roku. Také v New Yorku se ministr Čunek setkal k rozhovorům se zástupci místních krajanských spolků, podrobně se seznámil s činností místní pobočky CzechTourism, která spadá do jeho gesce a v neposlední řadě diskutoval se zástupci Američan Turist Society o možnostech dalšího rozvoje turistického ruchu mezi oběma zeměmi. Za klíčové v této oblasti označil ministr Čunek "jak stále se zlepšující propagaci České republiky v zahraničí, tak i maximální podporu systematickým projektům, které přinesou dlouhodobý růst počtu turistů, kteří budou cestovat z USA do ČR a naopak. Velmi důležité je v této sféře pracovat především s mladými lidmi. Právě oni jsou potencionálními turisty, především je ale třeba vychovávat ve spolupráci s americkými vzdělávacími institucemi odborníky, kteří se dovedou orientovat na zdejším trhu a mohou z nich tak vyrůstat kvalitní manažeři pro české společnosti," uvedl Čunek.

Mezi emocionálně silné okamžiky návštěvy vicepremiéra Čunka patřila návštěva Ground Zero a zdejšího muzea událostí 11. září. Zde se Jiří Čunek setkal i s ředitelem muzea, který při teroristickém útoku na budovy WTC ztratil svého syna, jenž zde zachraňoval lidské životy jako profesionální hasič.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Odbor komunikace MMR ČR
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: www.mmr.cz

upraveno dne: 26. 09 2007, OVV