Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2007 > Ministr Čunek se sešel s velvyslancem SRN

Ministr Čunek se sešel s velvyslancem SRN

13.01.2009: 1. místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek se ve čtvrtek 18. října 2007 sešel na informační schůzce s velvyslancem Spolkové republiky Německo Helmutem Elfenkämperem.

V úvodu oba aktéři dnešního setkání zdůraznili význam právě probíhajícího dvoudenního lisabonského summitu pro budoucnost Evropské unie. Oba vyjádřili naději, že jednání budou úspěšná a sjednocená Evropa dospěje k finální podobě nové smlouvy.

Helmut Elfenkämper poděkoval Jiřímu Čunkovi za to, že KDU-ČSL je na domácí politické scéně dlouhodobě zastáncem proevpropské politiky a společného postupu zemí sedmadvacítky. V tomto kontextu byla zmíněna i perspektiva současné koaliční vlády v České republice v souvislosti s blížícím se předsednictvím naší země v rámci EU v roce 2009. "Jsem přesvědčen o životaschopnosti a dlouhodobé perspektivě současné vládní koalice. Děláme maximum pro to, aby předsednictví České republiky bylo jak co do organizace tak i co do politického dopadu stejně úspěšné jako to německé," uvedl Čunek.

Čerpání z prostředků fondů Evropské unie bylo dalším tématem dnešní schůzky. Vicepremiér Čunek vyjádřil mimo jiné i jisté znepokojení nad rychlostí práce bruselských úředníků, což zcela zbytečně komplikuje jednání a vzájemnou dohodu. Německému velvyslanci představil také záměr vlády směřovat značnou část evropských dotací do rozvoje regionů. "Naší snahou je, abychom do regionů přivedli maximum zahraničních investorů a zajistili tak dostatek pracovních příležitostí. S tím úzce souvisí nutnost dobudovat v regionech potřebnou infrastrukturu a zlepšit dopravní obslužnost v odlehlejších oblastech." Německý velvyslanec Helmut Elfenkämper ujistil vicepremiéra Čunka o tom, že Německo má jakožto země, se kterou má Česká republika vůbec nejdelší hranici, eminentní zájem na co možná nejintenzivnější spolupráci českých a německých subjektů, především pak v příhraničních regionech.

Helmut Elfenkämper se zajímal i o dořešení dlouhodobě trvajících problémů ve vztahu státu a církví. Jiří Čunek jako předseda KDU-ČSL rozhodně odmítl spekulace o tom, že by na tomto politicky citlivém tématu mohla KDU-ČSL jakkoliv profitovat. "Vzhledem k historickému povědomí lidí a množství přetrvávajících předsudků se obávám, že KDU-ČSL může snaha o dořešení restituce majetku církví u řady voličů spíše poškodit. Otevření tohoto problému považuji nicméně za nutné především z hlediska zájmů České republiky. Platné blokační paragrafy komplikují život řadě měst a obcí a po mnoho let neuspořádané majetkové poměry mezi státem a církvemi navíc mohou poškozovat pověst republiky v zahraničí," vysvětlil vicepremiér svůj postoj.

Na závěr setkání vyjádřili oba jeho aktéři přání pokračovat v obdobných setkáních i do budoucna.

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Odbor komunikace MMR ČR
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: +420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr.cz
Web: www.mmr.cz

upraveno dne: 18. 10 2007, OVV

Složka multimedií