Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Stát CK Evroškol neodškodní

Stát CK Evroškol neodškodní

13.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič se sešel s ředitelem CK Evroškol Markem Vízkem. Tato cestovní kancelář žádá od státu pokrytí svých ztrát, které jí měly vzniknout poté co po vypuknutí požárů na řeckém ostrově Chalkidiky dopravila své klienty zpět do České republiky.

Na schůzce ministr zdůraznil, že vysoce oceňuje rychlou reakci CK Evroškol, která své klienty z poloostrova Chalkidiki odvezla. Na druhé straně "není možné, aby daňoví poplatníci platili ze svých kapes podnikatelské riziko jakéhokoli soukromého subjektu," řekl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič v průběhu schůzky. "Nevidím žádnou souvislost mezi repatriací jednoho turnusu dětí zpět do České republiky a podnikatelskou ztrátou, která vznikla cestovní kanceláři z jejich vlastního rozhodnutí ukončit v uvedené destinaci letní sezónu a zrušit všechny pobyty klientů," uvedl ministr Gandalovič. Přislíbil zároveň řediteli Vízkovi možnou asistenci českého státu v případě, že se CK Evroškol rozhodne vstoupit do soudního sporu s řeckými hoteliéry, kteří odmítají vrátit cestovní kanceláři zálohy na zrušené pobyty.

Proti případné subvenci státu vystoupila většina významných subjektů podnikajících v cestovním ruchu včetně Asociace cestovních kanceláří. Stanovisko, které podporuje argumentaci a postup ministra pro místní rozvoj, vydala dnes rovněž Cestovní kancelář Fischer. Taková podpora by zvýhodnila jeden podnikatelský subjekt na úkor ostatních a vytvořila by zároveň nepřípustný precedens. Provozování cestovních kanceláří je podnikatelskou činností a pokrytí rizik bývá zpravidla hrazeno z komerčního pojištění.

Odbor vnějších vztahů
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 15. 09 2006, Martin Opatrný