Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Operační programy byly předány Evropské ...

Operační programy byly předány Evropské komisi

13.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič dnes osobně předal v Bruselu evropské komisařce pro regionální politiku Danutě Hübner Národní strategický referenční rámec a operační programy, které České republice umožní čerpat v příštích sedmi letech z evropských fondů až 770 miliard korun.

Ministr Gandalovič

Po definitivním schválení programů vládou ČR budou dokumenty předloženy Evropské komisi k oficiálnímu vyjednávání. Oficiálním předložením začne proces jejich formálního schvalování. Od tohoto okamžiku budou náklady vynaložené v rámci projektů způsobilé k proplacení.

Po té, co Česká republika formálně Evropské komisi operační programy předloží, počínají běžet závazné lhůty definované evropským právním řádem. "Se zástupci Evropské komise jsme se dohodli, že práce na posuzování a schvalování těchto dokumentů, klíčových pro naše příští čerpání peněz z evropských fondů, maximálně urychlí," uvedl Petr Gandalovič.

Schválení operačních programů Evropskou komisí však není podmínkou pro vypsání výzev
k předkládání projektových žádostí. "V první fázi budou spuštěny programy, ve kterých navazujeme na zkušenosti z realizace operačních programů v právě probíhajícím období čerpání 2004 - 2006. Jedná se například o podporu podnikatelům, výstavbu silnic, železnic či technickou pomoc v rámci operačních programů," vysvětluje Petr Gandalovič.

V budoucím stanovisku Komise bude také definováno rozdělení financí mezi jednotlivé programy. Evropské peníze půjdou v příštích letech například na stavby dálnic a modernizaci železnice, na rekvalifikace pro nezaměstnané i vzdělávání obecně, na opravy kulturních památek a na řadu dalších oblastí, které se bezprostředně týkají každého obyvatele České republiky.

Jana Víšková, ředitelka odboru komunikace a mluvčí MMR ČR
Staroměstské nám. 6, 110 15 Praha 1, tel.: 224 861 663, e-mail: tiskove@mmr.cz ; www.mmr.cz

upraveno dne: 23. 11 2006, OVV