Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Ministr Gandalovič jednal v Bruselu o ...

Ministr Gandalovič jednal v Bruselu o čerpání peněz z EU

13.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič se v rámci své pracovní návštěvy evropských institucí setkal s členkou Evropské komise zodpovědnou za regionální politiku Danutou Hübner.

Ministr informoval komisařku Hübner o pokrocích v čerpání evropských peněz vyčleněných na období 2004 - 2006 a přípravě operačních programů a Národního strategického rámce pro nadcházející rozpočtové období 2007 - 2013.

Jednání s komisařkou probíhalo v návaznosti na reakci Evropské komise na Národní strategický rámec, kterou Česká republika obdržela v minulých dnech. Ministr Gandalovič při setkání prezentoval komisařce Hübner plán snížit podíl Evropského sociálního fondu na celkovém čerpání na 14 % ve prospěch rozvoje infrastruktury. Zároveň ministr požádal komisařku Hübner, aby Evropské komise urychlila rozhodování o poskytnutí spolufinancování vodárenských projektů z kohezního fondu Unie, kterému nebrání žádné objektivní příčiny.

V procesu schvalování tohoto rozpočtového rámce Evropskou komisí chce Česko koordinovat své kroky se zeměmi Visegrádské čtyřky. Ministr se na tom shodl se státním tajemníkem výstavby a regionálního rozvoje Slovenské republiky Danielem Ácsem, se kterým se setkal v rámci své bruselské cesty.

Na pracovní schůzce se státním tajemníkem se oba partneři věnovali aktuálním problémům čerpání evropských peněz a dokončení jednání s Evropskou komisí o objemu a struktuře finančních prostředků dostupných v letech 2007 - 2013. "Se státním tajemníkem ministerstva výstavby a regionálního rozvoje Danielem Ácsem jsme se shodli na potřebě vzájemné spolupráce především v oblasti obsahu strukturální pomoci. Evropské peníze by měli jít v budoucnosti především do modernizace infrastruktury, zatímco prostředky z Evropského sociálního fondu využijeme v menší míře. Velký význam přikládáme také spolupráci zemí Visegrádské čtyřky - ČR, Polska, Maďarska a Slovenska především v oblasti koordinace stanovisek v rámci jednání Rady Evropské unie," uvedl k jednání se slovenským protějškem ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Ministr v průběhu své návštěvy diskutoval také s představiteli krajů ČR zastoupených v Bruselu a na její závěr se setkal s poslanci Evropského parlamentu zvolenými za Českou republiku.

upraveno dne: 3. 10 2006, OVV