Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Ministr Gandalovič jednal s tureckým ...

Ministr Gandalovič jednal s tureckým vyjednavačem Babacanem

12.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič se včera večer v Praze setkal s hlavním vyjednavačem pro vstup Turecka do Evropské unie, státním tajemníkem pro ekonomiku Ali Babacanem. Diskutovali především o situaci Turecka v přístupovém procesu k Evropské unii.

Babacan a Gandalovič
Setkání se uskutečnilo v rámci dvoudenní návštěvy turecké delegace v Praze. Oba státníci projednali současnou situaci přístupových jednání Turecka k Evropské unii a další aktuální evropská témata. Přistoupení Turecka bude mít zásadní význam pro většinu politik EU, zvláště politiku hospodářské a sociální soudružnosti, která se bude měnit se vstupem relativně chudších zemí jako je například Turecko. Na ČR by však tato skutečnost neměla mít výrazný dopad.

"Pokud se Turecko stane členem EU, nebude to znamenat pro Českou republiku z hlediska evropských fondů ztrátu," říká ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič a dodává: "Do roku 2013 máme objem finančních prostředků z fondů EU pevně stanovený a po roce 2013 už by ČR měla dosáhnout úrovně 75 % HDP EU, a proto se nás financování ze zdrojů EU už v takové míře týkat nebude."

Ze současné politiky soudružnosti vyplývá, že Česká republika bude moci do roku 2013 čerpat z evropských fondů nejvyšší finanční prostředky ze všech států EU (přepočteno na počet obyvatel). "Toto období je proto díky finančním zdrojům politiky soudružnosti pro Českou republiku jedinečnou šancí posílit svou ekonomiku. Přístup Turecka na tomto faktu nic nezmění," doplnil Petr Gandalovič.

Zvláštní pozornost je věnována také rozvoji hospodářské spolupráce mezi oběma státy. Česká republika podporuje pokračování transformačního procesu Turecka zaměřeného na udržení stabilního hospodářského růstu, zaměstnanosti, strukturálních a demokratických reforem a řešení přetrvávajícího nedostatku v oblasti lidských práv.

Jana Víšková, ředitelka odboru komunikace a mluvčí MMR ČR
Staroměstské nám. 6, 110 15 Praha 1, tel.: 224 861 663, e-mail: tiskove@mmr.cz ; www.mmr.cz

upraveno dne: 1. 12 2006, OVV