Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Ministr Gandalovič jednal na Karlovarsku ...

Ministr Gandalovič jednal na Karlovarsku o čerpání z fondů EU

13.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič dnes jednal s podnikateli a představiteli Karlovarska o aktuálním stavu čerpání evropských peněz na rozvoj tohoto regionu a možnostech podpory v nadcházejícím období 2007 - 2013.

Do současné doby Karlovarský kraj získal podporu z EU na projekty v celkovém objemu téměř 398 milionů korun.

Největší objem prostředků Karlovarský kraj v současné době čerpá ze Společného regionálního operačního programu (téměř 120 milionů korun) a Operačního programu infrastruktura (113 mil.Kč). "V dotacích na průmysl a podnikání, které patří v celorepublikovém měřítku k těm nejžádanějším, však čerpání Karlovarského kraje nepatří k těm nejvyšším," komentuje stav čerpání evropských fondů Petr Gandalovič, a dodává: "Nutno ale říci, že vzhledem k nedostatečné dopravní infrastruktuře na severozápadě Čech zatím neměli podnikatelé v tomto regionu pro vytváření nových podnikatelských projektů příliš vhodné podmínky. Naše dnešní jednání s Hospodářskou komorou však ukázalo, že se může tato situace v blízké budoucnosti díky efektivnějšímu využívání podpory EU výrazně změnit."

Nejméně peněz zatím získali žadatelé z Karlovarského kraje na své projekty v oblasti rozvoje lidských zdrojů (celkem 14 mil. Kč). Nízké čerpání prostředků vyčleněných na tuto oblast je však problém celé republiky. Ministr Gandalovič dnes proto informoval představitele Karlovarského regionu o opatřeních, která připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s resortem práce a sociálních věcí, a která by měla zabránit tomu, aby ČR musela nevyčerpané peníze EU vracet. "Pracovníci všech zainteresovaných úřadů mají nyní prvořadý úkol: okamžitě zrychlit zpracování žádostí tak, abychom do konce roku co nejvíce stáhli zpoždění, ke kterému došlo ve zpracování žádostí o podporu z fondů EU v uplynulých dvou letech," upřesnil Gandalovič.

Součástí diskusí s představiteli regionu byla i aktuální jednání zástupců České republiky v Bruselu, jejichž výsledek stanoví, jakým způsobem a kolik bude Česká republika čerpat peněz v jednotlivých operačních programech připravených na období 2007 - 2013. V souvislosti s budoucím čerpáním informoval ministr o připravovaných zjednodušeních v podávání žádostí, které bude probíhat elektronickou cestou. "Dojde také k urychlení procesu hodnocení a výběru projektů, ke zlepšení systému kontroly a zvýšení průhlednosti čerpání peněz. Zároveň budeme měnit komunikaci s potenciálními žadateli - místo abstraktních reklam budeme prezentovat hotové projekty, které jsou nejlepším důkazem toho, že to všechno úsilí žadatele má opravdu smysl," vyjmenovává opatření ministr Petr Gandalovič.

Ministr Petr Gandalovič dnes jednal nejprve se starostou a členy rady města Sokolova, poté se zástupci města Cheb. S představiteli místní Hospodářské komory se setkal ve Františkových Lázních.

upraveno dne: 6. 10 2006, OVV