Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Město Kolín získalo stovky nových bytů

Město Kolín získalo stovky nových bytů

13.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič dnes v Kolíně spolu s ministrem financí Vlastimilem Tlustým, starostou města Kolín Miroslavem Kaislerem a představiteli společnosti TPCA Czech s.r.o. slavnostně otevřel 560 nových bytů.

Nové byty byly postaveny za podpory Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB), který na jejich výstavbu poskytl přímou dotaci ve výši 224 mil. Kč. Dalších 277,8 mil. Kč poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj na výstavbu technické infrastruktury, včetně nového kanalizačního sběrače.

"Dneškem byl dokončen historicky největší projekt tohoto typu v České republice," uvedl u příležitosti předání nových bytů do užívání ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Celkem tak bylo v Kolíně s podporou státu vybudováno 851 nových bytů, na jejichž vybudování poskytl SFRB celkem 440, 5 mil. Kč, a MMR celkem 440,5 mil. Kč na jejich infrastrukturu. Doposud však stále ještě chybělo 29,8 mil. Kč na dokončení dopravního napojení nového sídliště na okolní komunikace.

"Navzdory řadě komplikací se nám ale nakonec přeci jen podařilo dlouho chybějící prostředky v rozpočtu ministerstva nalézt, a tak bude konečně možné celou dopravní infrastrukturu nového sídliště dokončit," sdělil dnes ministr Gandalovič.

Stejně jako 291 už dříve dokončených bytů v lokalitě Kasárna i 560 nových bytů ve zcela novém sídlišti U vodárny je přednostně určeno pro zaměstnance automobilky TPCA, která je jedním z největších investičních projektů v automobilovém průmyslu ve střední Evropě. Podpora bytové výstavby v Kolíně byla jedním z kritérií, díky nimž se České republice podařilo tohoto významného investora získat.

"Přínos nových bytů ale nespočívá jen v zajištění bydlení pro pracovníky TPCA, kteří se za prací do Kolína stěhují i ze vzdálených koutů republiky. Více než osm stovek nových bytů výrazně napomůže rozvoji celého města," upozorňuje Gandalovič, a dodává: "V budoucnu však budeme u podobně velkých investičních projektů preferovat daleko menší finanční účast státu. Větší roli by naopak mělo mít financování na principu partnerství veřejného a soukromého sektoru a příležitostí bude i využívání prostředků ze strukturálních fondů EU."

Jana Víšková,
tisková mluvčí
a ředitelka odboru komunikace
Ministerstva pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 19. 09 2006