Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2006 > Gandalovič a německý ministr Tiefensee ...

Gandalovič a německý ministr Tiefensee jednali o rozvoji měst

12.01.2009: Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič a německý spolkový ministr dopravy, stavebnictví a rozvoje měst Wolfgang Tiefensee dnes společně jednali o problematice udržitelného rozvoje měst ve všech jeho aspektech.

"Pokud by si Lipská Charta o udržitelném rozvoji měst kladla za cíl univerzálnější řešení, neměla by vynechat ani pohled nových členských zemí, které se nacházejí v poněkud jiné situaci. Proto navrhujeme zahrnout i řešení a přístupy charakteristické pro potřeby udržitelného rozvoje měst v nových členských zemích. Velká témata k řešení vidím v oblastech životního prostředí, dopravní situace, či oživení opuštěných průmyslových areálů," řekl dnes na jednání ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Jak na setkání dále uvedl spolkový ministr Wolfgang Tiefensee: "Sociální a hospodářská diferenciace ve velkých západních městech, která se projevuje například zvýšenou kriminalitou a celkovým zaostáváním některých městských čtvrtích, v poslední době narůstá. Proto je třeba vypracovat strategii a metody ke zmírnění těchto problémů. Tato pomoc by také měla být nadále provázena příspěvky z evropských fondů." Oba ministři v této otázce vycházeli z osobních zkušeností, které získali během svého působení v komunální politice.

Ministři se také shodli na tom, že důraz by měl spočívat na vzájemné kvalitní výměně informací mezi regiony, lepší orientaci v evropských fondech, lepší kooperaci soukromých a veřejných investic v regionech nebo nutném řešení dopravní situace nejen v regionech, ale i ve velkých městech.

Český ministr také požádal německého kolegu o podporu pro umístění sídla evropského navigačního systému Galileo v Česku. O věci mají jednat ministři dopravy EU 11. prosince.

Jana Víšková, ředitelka odboru komunikace a mluvčí MMR ČR
Staroměstské nám. 6, 110 15 Praha 1, tel.: 224 861 663, e-mail: tiskove@mmr.cz ; www.mmr.cz

upraveno dne: 6. 12 2006, OVV