Jste zde: Úvodní strana > ... > Ministerstvo pro místní rozvoj > Ministerstvo > Pro média > Tiskové zprávy > 2005 > V rámci projektu Podzim ve výškách ...

V rámci projektu Podzim ve výškách vystoupal ministr Martínek 1221 schodů

08.01.2009: Říjnové výstupy účastníků soutěže "Podzim ve výškách" a ministra pro místní rozvoj Radko Martínka na rozhledny České republiky se vydařily. V rámci projektu Podzim ve výškách navštívil ministr Martínek za značného zájmu milovníků turistiky, regionálních provozovatelů služeb v oblasti cestovního ruchu a regionálních politiků, celkem devět rozhleden. Akce byla součástí projektu realizovaného Ministerstvem pro místní rozvoj ČR ve spolupráci s agenturou CzechTourism, jehož cílem je komplexní podpora domácího cestovního ruchu.

Soutěž "Podzim ve výškách" probíhala od 17. 9. 2005 do 30. 11. 2005. Jejím cílem byly návštěvy vybraných rozhleden, při nichž soutěžící - jako důkaz návštěvy - vždy zapsali do soutěžního průkazu pětimístný kód umístěný na rozhledně. Vyplněné soutěžní průkazy odeslali soutěžící do konce listopadu v obálce označené "ROZHLEDNY" na adresu vyhlašovatele soutěže. Hlavní cenou byl týdenní rodinný pobyt v Mariánských Lázních.

"Soutěž byla určena pro celé rodiny. Nejsou proto překvapením statistické údaje uvádějící, že se rozdalo například přes 1000 lízátek, ze kterých bychom mohli vydláždit cestu dlouhou cca 100 metrů. Při sčítání výšky všech soutěžních rozhleden do jejich vyhlídek jsme došli k číslu 223,6 metrů. Počet schodů nutných k dosažení krásného rozhledu se rovnal číslu 1221. Eiffelova věž v Paříži má 1668 schodů, což znamená, že ministr Radko Martínek by musel ke zdolání vystoupat už jen 447 schodů, aby se mohl rozhlédnout po Paříži. V porovnání s Petřínskou rozhlednou a jejími 299 schody by vystoupal pan ministr na Petřínskou rozhlednu více než čtyřikrát," řekla Radka Burketová, tisková mluvčí ministerstva.

V neděli 2. října navštívil jako první gotickou rozhlednu Štramberskou trúbu v Moravskoslezském kraji. Ve stejný den byla na programu další rozhledna na Svatém kopečku v prostoru olomoucké ZOO. "V Olomouci šlo o zvláštní den také pro žirafího samce Januse, pro kterého se pan ministr stal adoptivním rodičem," doplnila Radka Burketová. Velký zájem o akce projevily především děti, kdy prostor u soutěží zaplňovali členové turistických oddílů a dětských domovů. Zajímavou lokalitou byl také Andrlův Chlum, od kterého odjížděl ministr na rozhlednu Kozákov v Libereckém kraji. Další neděli 16. října ministr Martínek navštívil a osobně vystoupal na rozhledny Dymník u Rumburka v Ústeckém kraji a Plešivec v Krušných horách. Počasí bylo slunečné i 23. října, kdy se stoupalo na rozhlednu Svatobor u Sušice v Plzeňském kraji a odpoledne na rozhlednu Libín v Jihočeském kraji. Rozhledna Karasín u Pernštejna se těšila z návštěvy v den státního svátku 28. října a byla tak poslední rozhlednou, kde bylo možno získat "ministerský bonus" do hrací karty.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny na brněnském výstavišti v rámci veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour, které se v Brně konají 12. - 15. ledna 2006. Vítězem se stane ten, kdo nasbíral nejvíce kódů z rozhleden do soutěžního průkazu. Bude-li mít více soutěžících stejný počet kódů, bude o vítězi rozhodovat počet prémiových razítek udělených ministrem. Kdyby i pak došlo ke shodnému výsledku, bude rozhodující rychlost splnění soutěžního úkolu - datum poštovního razítka.

Radka Burketová

tisková mluvčí
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

upraveno dne: 5. 12 2005, Martin Opatrný